V Plzni je rekordní počet bezdomovců. Město nekoná, říká lídr ANO Zarzycký

foto: MP Plzeň

Počet bezdomovců v Plzni dramaticky roste. Zatímco v roce 2014 jich ve městě žilo zhruba 250, letos je to téměř čtyřnásobek. Odborníci hovoří dokonce o osmi stovkách lidí bez střechy nad hlavou. Situaci kritizuje hnutí ANO, podle kterého město problém absolutně nezvládá. Řešení nyní nabízí volební lídr strany Roman Zarzycký.

Počet bezdomovců je dnes v Plzni rekordní. Situaci nepomáhá ani příchod agenturních pracovníků na západ Čech. Právě ti po ztrátě zaměstnání často přichází o svůj domov. „Primátor Martin Zrzavecký v roce 2014 prohlásil, že bezdomovce do roka a do dne vymýtí. Měl k tomu všechny možné prostředky, navíc si k sobě stáhl i gesci radního pro bezpečnost. Neudělal ale vůbec nic,“ říká kandidát na primátora Roman Zarzycký.

Roman Zarzycký

Podle Zarzyckého už situace přesáhla únosnou mez. Město nejenže nedokáže efektivně pomoci lidem, kteří se ocitli na ulici krutostí osudu, ale ani nedokáže z ulic a parků vykázat bezdomovce, kteří se k životu na ulici upsali sami a nechtějí na tom nic měnit.

„Mezi má nejoblíbenější místa v Plzni patří Mlýnská strouha. Jsou to pro mě takové plzeňské Benátky, kam chodím na procházky s dětmi a partnerkou. Bohužel se zde ale stále vyskytují party občanů vybavené alkoholem a drogami. Nechci dopustit, aby mé děti a děti dalších občanů tohle vídaly jako pravidelný kolorit centra města,“ uvádí Zarzycký.

Zařídili jsme častější kontroly, říká Zarzycký

Situace v Mlýnské strouze se v posledních týdnech přece jen zlepšila, a to právě díky lídrovi hnutí ANO. „Poté, co jsem téma opakovaně zmínil v médiích, se v oblasti podařilo zavést pochůzky státních policistů se psy,“ upozorňuje Zarzycký.

K lepšímu už se podle krajského šéfa ANO mění i další místa na území centrálního obvodu, kde bezdomovci často přespávali na dětských hřištích a dalších nevhodných místech. „Úspěšně proti tomu bojuje náš místostarosta David Procházka,“ pokračuje Zarzycký.

Hnutí ANO ale zdaleka nemluví jen o represi. „Někteří lidé se mohou na ulici dostat po rozvodu nebo ztrátě zaměstnání. Pokud mají zájem, město jim musí umět pomoci najít nové zaměstnání, zprostředkovat jim bydlení, a zapojit je zpět do společnosti. Také je nutné věnovat více prostředků na sociální služby a terénní pracovníky,“ dodává na závěr Zarzycký.

Bezpečnost je prioritou

Velký důraz hnutí ANO klade také na bezpečnost, která je jednou z jeho volebních priorit. Strana chce zlikvidovat nelegální ubytovny, lépe koordinovat bezpečnostní složky, znovu zavést funkci radního pro bezpečnost nebo omezit hazard. Také je připravena iniciovat diskusi s podniky, které zaměstnávají agenturní pracovníky. Firmy je mohou nahradit kmenovými zaměstnanci nebo automatizací výroby.

PR