V Plzni budou jezdit nové klimatizované trolejbusy

foto: M. Osvaldová

Sedm nových kloubových trolejbusů za více než 116 milionů bude od pondělí 25. března jezdit na nejvytíženějších linkách číslo 15 a 16. Všechny vozy jsou plně klimatizované.

Nové trolejbusy mají atraktivnější design a jsou velkokapacitní díky kloubovému provedení. Jejich životnost má být minimálně 14 let při nájezdu 50 tisíc kilometrů ročně. Podle prvního náměstka primátora a zároveň předsedy představenstva PMDP Romana Zarzyckého jde o výraznou investici do modernizace vozového parku. „Jedná se o vůbec první klimatizované vozy elektrické trakce v Plzni,“ zdůraznil.

foto: M. Osvaldová

Primátor Plzně Martin Baxa připomněl, že se město snaží přinášet chytrá a inovativní řešení, která zjednodušují život občanům i návštěvníkům. „Vzhledem k tomu, že tramvajová a trolejbusová doprava má dvoutřetinový podíl na výkonech MHD, považuji investici do těchto moderních, ekologických trolejbusů za klíčovou a skutečně smysluplnou,“ uvedl Baxa.

„Nasazení nových trolejbusů je v souladu s plány. Reagujeme na významný nárůst poptávky MHD na trase mezi hlavním nádražím, centrem města a průmyslovými zónami od Škodovky až po Borská Pole. Ve špičkách jezdí vozy po této trase přeplněny,“ uvedl generální ředitel PMDP Michal Kraus.

Vozy jsou dokonalejší i po technické stránce. „Jedná se o bateriové trolejbusy, které se dobíjejí dynamicky během jízdy pod dráty. Vybitá baterie se při jízdě pod trolejí dobije během 45 minut. Jejich parametry jsou již nastaveny pro případnou realizaci trolejbusové dopravy k FN Plzeň a na Košutku,“ doplnil náměstek primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michal Vozobule.