V Plzeňském kraji v říjnu opět klesla míra nezaměstnanosti na 1,9 procenta

Úřad práce - Ilustrační foto

Podíl nezaměstnaných osob v Plzeňském kraji činil na konci října 1,9 procenta, snížil se tak oproti předchozímu měsíci o jednu desetinu procenta. Zvýšil se ale počet volných pracovních míst o 0,3 procenta na 32 898. V porovnání s ostatními kraji je tentokrát plzeňský region na druhé příčce v žebříčku krajů s nejnižší nezaměstnaností, předstihl ho pouze Pardubický kraj, kde byl podíl nezaměstnaných 1,8 procenta.

Ke 31. říjnu 2018 bylo v Plzeňském kraji v evidenci pracovních úřadů celkem 7974 uchazečů o zaměstnání, což je o 449 méně, než na konci září. Z tohoto počtu může okamžitě do zaměstnání nastoupit 6955 dosažitelných uchazečů o práci. O aktuálních číslech informoval Tomáš Moravec z plzeňského úřadu práce v tradiční statistice.

„V říjnu 2018 jsme evidovali v Plzeňském kraji nově 1929 uchazečů o zaměstnání, což je o 168 méně osob, než minulý měsíc. Z evidence úřadů práce odešlo nebo jsme vyřadili 2378 uchazečů, tedy o 12 více než v září. Do nového zaměstnání v říjnu nastoupilo 1544 osob, to je o 116 méně, než v předchozím měsíci. Bez umístění jsme vyřadili 834 uchazečů o práci,“ uvedl Tomáš Moravec.

K poslednímu říjnu bylo v evidenci kontaktních pracovišť Úřadu práce ČR v Plzeňském kraji celkem 4317 žen, což představuje přesně 54,1 procenta všech nezaměstnaných. Zároveň bylo v evidenci 1753 osob se zdravotním postižením, tedy rovných 22 procent ze všech nezaměstnaných. Podporu v nezaměstnanosti pobíralo v říjnu celkem 2945 uchazečů o zaměstnání, tedy 36,9 procenta všech osob vedených v evidenci.

„Nejnižší míru nezaměstnanosti vykázaly v říjnu okresy Plzeň jih (1,4 procenta), Klatovy (1,7), Plzeň město (1,7) a Domažlice (1,8). Naopak nejvyšší míru nezaměstnanosti ve výši 2,4 procenta má tradičně okres Tachov, kde se údaje oproti minulému měsíci snížily o 0,1 procenta,“ řekl Moravec. Okres Tachov tak má i nadále nižší hodnoty než je celorepublikový průměr, který je 2,8 procenta. Na Rokycansku je míra nezaměstnanosti 2,2 procenta. Na severním Plzeňsku se údaje oproti minulému měsíci snížily o jednu desetinu procenta a v regionu je míra nezaměstnanosti je 2,1 procenta.

Jak už jsme uvedli, Plzeňský kraj se umístil na druhém místě za Pardubickým krajem v celorepublikovému žebříčku regionů s nejnižší mírou nezaměstnanosti. Naopak nejvyšší nezaměstnanost ve výši 4,4 procenta vykázal opět Moravskoslezský kraj. Průměrná míra nezaměstnanosti v rámci ČR je už zmíněných 2,8 procenta.

K poslednímu říjnu nabízely pracoviště úřadu práce v Plzeňském kraji 32 898 volných pracovních míst, což je o 96 více, než v minulém měsíci. Na jedno volné pracovní místo tak připadalo v průměru 0,2 uchazeče. Kontaktní pracoviště rovněž evidovala 823 volných pracovních míst pro osoby se zdravotním postižením, volných míst pro absolventy a mladistvé bylo v evidenci 9748 a na jedno místo tak připadalo 0,1 uchazeče.