V Plachého ulici město dokončilo rekonstrukci 37 bytů ve svých domech

Ilustrační foto. Foto: Plzen.eu

Město dokončilo rekonstrukci svých domů v Plachého ulici číslo 44, 46 a 48, kde vzniklo celkem 37 kompletně zrekonstruovaných bytů. Jedná se o byty 1+1 a1+kk o podlahové ploše od 22 do 44 metrů čtverečních.

Kromě bytů byly vybudovány v přízemí domů kancelářské prostory a komerční prostory pro prodejny. Vlastní rekonstrukce těchto tří domů začala loni v březnu. Celkové náklady na rekonstrukci činily 34,4 milionu korun a město ji hradilo ze svého rozpočtu.

„Loni na podzim jsme zrekonstruovali první ze čtyř našich bytových domů v Plachého ulici. Před rekonstrukcí o bydlení v těchto domech nebyl zájem s ohledem na jejich špatný stav a nízkou vybavenost. K nezájmu přispívala i nechvalná pověst této lokality. Proto jsme se rozhodli před zhruba čtyřmi lety situaci změnit. Hledaly se varianty nového využití těchto domů a nakonec došlo k postupné opravě všech čtyř domů,“ přiblížil akci primátor Martin Zrzavecký (ČSSD).

Rekonstrukci zbývajících tří domů se podařilo dokončit letos v září. „V rámci stavebních prací prakticky zůstal zachován pouze obvodový plášť domu, nosné zdi, schodiště, sklepy a půdní prostory. Nově bylo zbudováno kompletní vnitřní uspořádání, rozvody elektrické energie, vody, kanalizace a topení. Dům má nová okna a je celý zateplen a odizolován. Nově jsou domy Plachého 44 a 46 vybaveny výtahem,“ popsal rozsah oprav David Šlouf, radní pro správu městských nemovitostí. Správcem bytů je městská společnost Obytná zóna Sylván.

Byty v domech Plachého 44 a 46 nabídne město seniorům, kteří se ocitli v bytové nouzi. V domě Plachého 48 počítá s vybudováním dostupného bydlení, určeného především pro samoživitele s nízkými příjmy, rodiny pečující o postižené dítě a pro další občany.

„Nájemní smlouvy v domech pro seniory budou s klienty uzavřeny vždy na dobu jednoho roku s automatickou prolongací za zvýhodněné měsíční nájemné ve výši 50 korun za metr čtvereční podlahové plochy bytu. Byty v domě Plachého 48 budou nabízeny za standardní nájemné ve výši 82,10 korun za měsíc a metr čtvereční podlahové plochy bytu,“ doplnil Jan Souček z bytového odboru magistrátu. Kancelářské a komerční prostory budou nabízeny k pronájmu prostřednictvím úřední desky a městského realitního portálu www.byty.plzen.eu.

„Objekt v Plachého 42 už slouží lidem, kteří se nemohou za tržních podmínek dostat ke standardnímu nájemnímu bytu. V rámci projektu Pilotní testování koncepce sociálního bydlení v Plzni, na který Plzeň získala podporu z ministerstva práce a sociálních věcí 13 milionů korun, jsou tam klienti splňující nastavené podmínky pro tento typ bydlení. Všech 13 bytů v tomto domu je obsazeno,“ uvedla Karolína Vodičkova, vedoucí oddělení Sociální práce a metodiky Odboru sociálních služeb Magistrátu města Plzně.