V okolí Modravy, Železné Rudy a Klenčí upravily rolbaři desítky kilometrů stop

ilustrační foto / pixabay.com

Desítky kilometrů běžecký stop v západní části Šumavy, tedy v okolí Modravy a Železné Rudy, a dále v okolí Klenčí a Capartic na Domažlicku upravily rolby ve středu. Teploty jsou ale zatím nad nulou. Mrznout a sněžit by mělo znovu o víkendu, kdy se budou stopy znovu protahovat. Obce a areály už nepředpokládají takový nával běžkařů a sáňkařů jako v prvních letošních víkendech, protože v minulých dnech sněžilo i v nižších polohách.

V okolí Modravy je zhruba 40 centimetrů sněhu. „Všechny naše trasy byly upraveny včera (ve středu),“ uvedla Martina Karlová z modravského infocentra. Jde o trasy Modrava – Březník (7,5 km), Ptačí nádrž – Černá hora – Pramen Vltavy (5 km), Na Ztraceném – Ptačí nádrž – Černohorská nádrž – Filipova Huť – Modrava (11 km), Rybárna – Javoří pila – Tříjezerní slať – Modrava (12 km). „Jsou upravovány pouze na klasiku. Nevoďte do stop psy, nebruslete v nich,“ řekla Karlová. Pro pěší jsou podle ní pravidelně upravovány trasy z Modravy přes Tříjezerní slať, Rokytu, plavební kanál až na Hradlový most a z Modravy na Modravský most.

Na Železnorusku upravili ve středu podle Ivy Juhové z infocentra v Železné Rudě 32 kilometrů běžeckých tras. Konkrétně Belveder – Hofmanky – prameniště Řezné – Nový Brunst – Gerlova Huť a dále úsek Nad Brunstem – U Obrázku – Jedlová – Můstek. Nejdelší upravenou linií je Debrník – Zámecký les – Pod Polomem – V zátočině – Rudská křižovatka – Popelní domky (Ašerlák) – Hůrka – Nová Hůrka – Hůrecká silnice – Gerlova Huť. Dále byl ve středu protažen kilometrový okruh na louce u Belvederu. Je kolem 30 cm sněhu. „Teď tedy změkl, protože je nad nulou, ale zítra (v pátek) a v sobotu by měla podle počasí vyjet rolba znovu,“ uvedla Juhová. Podle ní už není takový nával běžkařů jako začátkem roku. I na svazích, kam vyjíždějí rodiny s dětmi na saních, už by mělo být o víkendu méně lidí. „Dnes je pět stupňů, zítra (v pátek) mám být bez sněžení plus sedm až stupňů. Pak má sněžit. V neděli spadnou teploty do minus tří a celý příští týden má sněžit,“ uvedla.

V upravených stopách je zákaz pohybu pěších, psů, bruslení, sáňkování, bobování, jízdy skútrů i čtyřkolek. Pěším doporučuje infocentrum trasy: Špičácké sedlo – Černé Jezero, Špičák (parkoviště P1) po žluté nebo ze Železné Rudy za benzínovou pumpou po modré a následně po červené na Čertovo jezero, cyklostezku Železná Ruda – Špičák a dále naučné stezky Utajené obrany Železné opony a Hojsova Stráž.

V Českém lese u Klenčí upravili ve středu patnáctikilometrový Čerchovský okruh, dalších zhruba deset kilometrů pak v Caparticích. „Je tu obleva a teď osm stupňů, sníh jde dolů. Proto jsme včera (ve středu) jezdili, aby to rolba upěchovala,“ řekl rolbař Karel Smutný. V pátek a v sobotu má v oblasti sněžit a stopy bude znovu projíždět.

čtk