V Moving station budou k vidění diktátoři

foto: Johan

V rámci Mezinárodního dne lidských práv Johan, PaNaMo a Bezejmenná čajovna uvádí 12. prosince od 18 hodin vernisáž kinetické instalace Barbory Bálkové DIKTÁTOŘI. Instalace Báry Bálkové je drásavým tázáním po smyslu lidského utrpení a připomínkou, že hrozba různých druhů diktatur bohužel neskončila s 20. stoletím.

V rámci vernisáže zazní dopis od významného čínského spisovatele a disidenta, držitele Mírové ceny německých knihkupců za rok 2012 Liao I-wua, který napsal speciálně pro tuto příležitost a repríza BROKEN WORDS – existenciální básnický dialog Liao I-wua a plzeňského básníka Iva Hucla, v provedení umělců soustředěných kolem skupiny DG 307 – skladatele a multiinstrumentalisty Tomáše Vtípila (hudba), básníka Iva Hucla (recitace) a filmařky Petry Bučkové (projekce).

Premiéra projektu byla v roce 2015 připravena pro nově zrekonstruovaný kulturní prostor Moving Station v Plzni v koprodukci se sociálně-kulturním sdružením Johan, tehdy ještě společně s hudebníkem a básníkem Pavlem Zajíčkem.

Oba projekty aktuálně představují reakci na zcela nekritickou legitimizaci totalitního režimu Komunistické strany Číny částí české politické reprezentace, a zároveň vyjadřuje solidaritu se všemi čínskými politickými vězni a disidenty a protest proti zatýkání, mučení a zabíjeni procedurou násilného odběru orgánů členů hnutí Falun Gong.

Organizátoři se připojují k akci Amnesty International „Maraton psaní dopisů“. Během vernisáže můžete napsat a podepsat dopis, který může zachránit život politickému vězni.

Barbora Bálková (* 1978 v Českých Budějovicích)

Česká výtvarná umělkyně a fotografka, která žije a pracuje v jižních Čechách a v Praze. Ve své práci spojuje klasické prostředky malby a fotografie s novými médii. Různými vyjadřovacími prostředky zachycuje zejména prožívání a proměny lidské identity, často s akcentovanou ženskou zkušeností. Sjednocujícím přístupem tvorby Barbory Bálkové je absurdní humor, parodie a specifická magičnost divadelní estetiky. Barbora Bálková vystudovala na Pedagogické fakultě Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích obor výtvarná výchova pro Základní umělecké školy. Od třetího ročníku souběžně studovala na Akademii výtvarných umění v Praze v ateliéru Vizuálních komunikací Jiřího Davida, v ateliéru Malby Vladimíra Skrepla a poslední tři roky v ateliéru Nových médií Veroniky Bromové. Absolvovala také stáž v dílně studiové fotografie Ruda Prekopa na FAMU v Praze. Na AVU promovala v roce 2006. V roce 2005 byla nominována na cenu Essl. Zúčastnila se celé řady výstav a fotografických festivalů v Čechách i v zahraničí. Například Prague Photo, Prague Biennale Photo, Měsíc fotografie v Bratislavě, Daegu Photo Biennale v Koreji. V roce 2008 se její dílo Masky stalo logem mezinárodní fotografické přehlídky „Identite, Lyon septembre de la photographie“ ve Francii.