V malých obcích chybí lékaři, kraj jim chce pomoci novou dotací

ilustrační/Foto: Marie Osvaldová

Na zajištění dostupnosti primární ambulantní zdravotní péče poskytne letos poprvé Plzeňský kraj tři miliony korun. Cílem dotace je podpora malých obcí a měst do 7500 obyvatel, kde není dostatečně zajištěna zdravotní péče nebo když hrozí nebezpečí, že ji tam lékaři vůbec přestanou poskytovat. O podporu si naopak nemohou žádat větší města, která jsou díky štědřejšímu rozpočtu schopna zajistit si lékaře vlastními prostředky.

„Nejvíce jsou ohroženy malé obce, kde je jeden praktický lékař, někdy jeden zubař, někdy jeden dětský lékař. Žádosti přijímá krajský úřad do 6. srpna letošního roku,“ informovala krajská radní pro oblast zdravotnictví Milena Stárková (ČSSD).

Dotaci kraj vyhlásil pro všechny čtyři obory primární péče, což jsou všeobecné praktické lékařství, lékaři pro děti a dorost, dětské, zubní a gynekologie. „Zatím v obcích neubývají, ale obáváme se, že to nebezpečí hrozí. Hlavně proto, že vysoký počet lékařů je už v důchodovém věku,“ informovala radní Stárková. Nový dotační titul je má pomoci udržet. Dotace získají obce do svého majetku, použít je mohou na vybavení nebo rekonstrukce ordinací, případně mohou díky této podpoře zajistit lékařům bydlení. Pokud lékař odejde jinam nebo do důchodu, mohou tak přilákat nového.

Obcím uhradí kraj náklady do 50 procent, maximálně do částky 500 tisíc korun. „Na dotaci se vztahují i náklady z letošního roku, i ty už proinvestované, a z celého příštího roku. Do každého ze čtyř primárních oborů může jít maximálně 500 tisíc korun. Pokud bude zájem, kraj objem dotací zvýší,“ uvedla radní pro zdravotnictví.

„Víme dobře, že lékaři chybí. Neočekáváme od toho žádné zázraky, ale je to určitá berlička pro starosty, aby mohli lékaře na něco nalákat. Třeba že mu koupí přístroj do ordinace nebo ji lépe vybaví nebo v jeho bydlení, které musí být v majetku obce, udělají rekonstrukci,“ doplnila radní Stárková.

V případě zájmu obcí o tento druh dotace je kraj připraven pokračovat s podporou i v příštích letech. Už teď dává na stejném principu peníze na malé prodejny a obcím v oblasti průmyslových zón na strážníky a kamerové systémy, které tam mají zvýšit bezpečnost.