Dopravní letadlo se zřítilo u Plzně! Složky IZS nacvičovaly zásah u letecké katastrofy.

Hasiči dostávají zraněné do bezpečí od hořících trosek. Foto: Richard Beneš

Tak to tady ještě nebylo! Pole poseté troskami dopravního letadla, mezi tím desítky ležících těl mrtvých a zraněných pasažérů. K nebi stoupá z několika míst černý dým a šlehají plameny. Do toho se ozývá sténání, výkřiky a po chvíli i houkání sirén přijíždějících vozidel hasičů, záchranářů a policistů. Naštěstí se nejedná o skutečný výjev. Složky IZS nacvičovaly na letišti v Líních zásah u letadla, které se krátce po startu zřítilo i s 80 pasažéry a členy palubního personálu.

Záchranáři na místě katastrofy ošetřují zraněné. Foto: Richard Beneš

„Podle scénáře velkého cvičení během odletu dopravního letadla dojde k selhání jeho motorů. Piloti se pokouší nouzově přistát, ale letadlo padá v západní části letiště na konci ranveje. Na místě jsou mrtví a zranění. Někteří z nich se v šoku pohybují po okolí,“ popsal cvičení mluvčí hasičů Petr Poncar. Jako první přijíždějí k hořícím troskám hasiči. Do akce nasadí 28 vozidel, včetně pěnidlového kontejneru. Hasiči ve speciálních stříbrných protipožárových oblecích likvidují ohniska požáru. Následně začínají hasiči vynášet raněné.

Hořící trosky na místě katastrofy. Foto: Richard Beneš

„První přetřídění pacientů je samozřejmě na nás, protože záchranáři nemohou jít do míst, kde hoří nebo kde hrozí nějaké zvýšené nebezpečí. My provedeme prvotní přetřídění zraněných následně je předáme záchranné službě,“ řekl mluvčí hasičů.

Při takto hromadném postižení osob najíždíme na místo podle našeho traumatologického plánu. To znamená, že je vyhlášen stupeň traumatologického plánu podle počtu zraněných, jsou svolány dostupné prostředky na místo, speciální vozidla pro hromadné postižení. Dáváme vědět zdravotnickým zařízením, aby se připravily na hromadný příjem velkého počtu raněných a naši zaměstnanci najíždí na tzv. medicínu katastrof,“ nastínila postup záchranářů Denisa Ralbovská z pracoviště krizové připravenosti.

Záchranáři měli plné ruce práce. Foto: Richard Beneš

Zraněné, které záchranářům předají hasiči se pak třídí „startem,“ kdy jsou lidé označeni barvou podle závažnosti poranění. „Černá barva samozřejmě znamená mrtvou osobu, červená označuje největší poškození, žlutá je symbolem pro středně těžká poranění. Zelenou barvou jsou označení ti nejméně zranění, kteří mohou chodit,“ uvedla Denisa Ralbovská.

Záchranáři mají na poli rozestaveno asi 15 sanitních vozů. Všude je množství nosítek. Zdravotníci postupně ošetřují zraněné. Mnozí z nich se velmi vžívají do své role. Někteří hlasitě křičí, sténají, brání se v šoku ošetření, záchranáři s nimi mají plné ruce práce a musí je doslova přeprat. Další zranění jen tiše leží a čekají, až na ně přijde řada. Po několika minutách začínají zdravotníci nakládat do sanitek první zraněné a odjíždějí s nimi do nemocnice. Role zraněných figurantů se výtečně zhostili studenti záchranářské profese.

Hasiči ve speciálních oblecích likvidují požár trosek. Foto: Richard Beneš

Na místě zasahovali také specialisté letecké záchranné služby se svým vrtulníkem. Ti se zabývali na místě nehody zejména osobami označenými červenou barvou, tedy těmi v nejvážnějším stavu. Stranou od sanitek stála čtyři vozidla koronerů. Jejich posádky čekala práce až na samotném závěru cvičení, kdy začali ohledávat mrtvé.

„Cvičení integrovaného záchranného systému jsou vždycky ta nejnáročnější jak na provedení, tak na přípravu. Ta v tomto případě trvala okolo tří měsíců. Každá zúčastněná složka zde má své rozhodčí, kteří kontrolují správnost provedení zásahu za jejich složku. Po ukončení cvičení se zásahy vyhodnotí. Závěry z toho cvičení se pak přenesou eventuálně do změny taktiky. Podobné akce je vlastně tím nejlepším možným způsobem odborné přípravy všech složek integrovaného záchranného systému, protože nejlépe simuluje podmínky reálného zásahu,“ doplnil mluvčí hasičů Petr Poncar.