Chodec nalezl v lese na Domažlicku nevybuchlou munici

Každý nález munice je třeba nahlásit policii a s předměty se nikdy nemanipuluje. Ilustrační foto: PČR

Nevybuchlou munici nalezl mezi obcemi Jindřichova Hora a Černá Řeka na Domažlicku náhodný chodec. Podle pyrotechnika šlo o tzv. pancéřovou pěst, která patří do řady německých ručních protitankových zbraní z období 2. světové války

foto: PČR

Policisté přijali oznámení na lince 158 v neděli 18. srpna v 9:28. „Policisté oznamovatele poučili o tom, aby vyčkal na hlídku, a ihned vyjeli na místo a toto místo zajistili. Zamezili přístup nepovolaným osobám a až do příjezdu pyrotechnika střežili místo nálezu munice,“ uvedla policejní mluvčí Dagmar Brožová. Příslušník Pyrotechnické služby Policie České republiky po příjezdu a po prohlídce předmětu potvrdil, že se jedná o bojovou hlavici pancerfaustu. „Vyjmul ji ze země a převzal si ji k likvidaci,“ doplnila mluvčí.

V souvislosti s tímto případem upozorňují policisté občany, aby s žádným předmětem připomínajícím munici nemanipulovali. „Nebezpečí nalezené munice tkví zejména v tom, že není zřejmé, v jakém stavu se nachází iniciační mechanismy. Některé mohou být vlivem času naprosto nefunkční, jiné se stanou časem maximálně citlivými na vnější podněty. Pokud kdekoliv naleznete předměty, u kterých budete mít podezření, že by se mohlo jednat o munici či její součást, veškerou činnost přerušte a přivolejte Policii České republiky,“ dodala Brožová.