Policie varuje před výskytem falešných bankovek, pozor na dvoustovky

ilustrační foto: plzen.cz

Zvýšený výskyt padělaných bankovek zaznamenali v uplynulých týdnech policisté na území Plzeňského kraje. Zejména se jedná o peníze v nominální hodnotě 200 korun.

„Chtěli bychom v této souvislosti upozornit veřejnost na to, aby lidé, kteří budou mít podezření, že u sebe mají padělanou bankovku, tuto skutečnost oznámili na Policii České republiky a takové peníze nedávali dále do oběhu,“ uvedla policejní mluvčí Pavla Burešová.

Odbor hospodářské kriminality služby kriminální policie a vyšetřování krajského ředitelství podle Burešové zaevidovali a v současné době vedou trestní řízení ve věcech souvisejících s padělanými bankovkami. „S ohledem na to, aby nebyla ohrožena tato trestní řízení, není možné v současné době poskytnout k případům bližší informace,“ dodala mluvčí.

A jak rozpoznat pravou bankovku od té falešné? Existuje hned několik způsobů. Bankovky jsou tištěny na speciální bankovkový papír, který je pohmatem rozpoznatelný od běžného papíru. Další způsob je vizuální, kdy je třeba ohlídat základní ochranné prvky, zejména pak vodoznak. V nepotištěném poli je vyobrazena podoba osoby na bankovce. Dále jeto lesklý okénkový proužek s mikrotextem. V lesklých polích je uvedena nominální hodnota bankovky, proti světlu jsou okénka souvislá, jinak jsou mezi okénky mezery a proužek vidíme jako přerušovaný. Soutisková značka se nachází v kroužku a proti světlu je na ní patrný nápis ČR.