V kauze plzeňské množírny čivav padlo první obvinění

Takto nabízí úřad zájemcům zabavené čivavy z plzeňské množírny

Ze spáchání trestných činů týrání zvířat a neoprávněné podnikání obvinili plzeňští kriminalisté osmačtyřicetiletou ženu. Na dvou místech provozovala množírnu psů, kterou se podařilo odhalit letos v červenci. V otřesných podmínkách držela v jednom panelákovém bytu v Plzni a v domku s Sedlci desítky čivav, které pak nabízela k prodeji. Ženě hrozí až pětiletý pobyt za mřížemi. Informovala o tom mluvčí policie Hana Rubášová.

Při prohlídce bytu na sídlišti Vinice zajistili policisté téměř 60 psů, kteří běhali volně po bytě nebo byli uzavřeni v klecích plných výkalů. Při domovní prohlídce domku v Sedlci našli policisté desítku uhynulých psů a jednoho psa ještě živého. Zabavení pejsci putovali nejprve do městského útulku pro psy. Po uplynutí doby potřebné pro karanténu zvířata převzal do své péče Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM). Ten tento týden rozhodl, že povolí odprodej pejsků zájemcům.

Jednotlivé čivavy od dnešního dne nabízí ÚZSVM na svých stránkách. Nabídka se bude postupně doplňovat o další psy. „Ceny jednotlivých zvířat se pohybují od několika set korun do dvou tisíc v závislosti na jejich stáří a zdravotním stavu. Ke kupní ceně budou také připočteny náklady na provedenou kastraci,“ uvedla mluvčí policie Rubášová. Kastrace má zajistit, že o tyto pejsky nebudou mít zájem další případní množitelé. V regionu totiž stále ještě funguje celá řada dalších množíren, které se zatím nepodařilo odhalit. Jejich provozovatelům se pak hodí do chovu každé zvíře.

Odkaz na stránky, kde si mohou zájemci vybrat pejska a zaregistrovat https://www.uzsvm.cz/psi-nabizeni-uzsvm-v-plzni-2519-0-85/