V DEPO2015 proběhla amatérská taneční soutěž Street Battle Jam

foto: V. Čermák

Taneční festival Street Battle Jam proběhl v prostorách DEPO2015. Jedná se o taneční soutěž street dance amatérů, které se může zúčastnit každý ve věku 6 – 20 let. Propojuje různé taneční styly – od electro, přes popping až po break dance a tricking. Soutěž je určena dětem a mládeži ve věku 6 – 20 let nejen z Plzně, ale také další měst. Ke spolupráci jsou vždy přizvána nízkoprahová zařízení pro děti a mládež z Plzeňského a Karlovarského kraje.

Festival pořádal už posedmé zapsaný spolek Ponton za podpory Plzeňského kraje, Magistrátu města Plzně, ÚMO Plzeň 3 a za pomoci DEPA 2015. Ponton, z.s. je nezisková organizace, která se věnuje dětem a mladým lidem ze sociálně méně podnětného (znevýhodněného) prostředí. Jejich snahou je zapojit tyto děti a mládež do řady činností spolku, vzpomenout lze např. klub Pixla, hudebnu nebo parkourový park pod saským mostem v Plzni. Současně pak další adepty vyhledávají přímo v terénu a to v Plzni, ale také i v Příbrami. Denně je tak podpořeno na sto příslušníků mladé generace.

Akce se díky tomu stává místem, kde se setkávají amatéři s profesionály, a mladí lidé ze sociálně vyloučených lokalit a z většinové společnosti.

Ročníky 2012 a 2013 se konaly v prostorách kulturního centra Světovar v Plzni za významného přispění Plzeň 2015 o.p.s. Na realizaci projektu se podíleli pracovníci NZDM Pixla, terénní program COM.PASS a NZDM Bedna, což jsou sociální služby, které Ponton provozuje. Doprovodný program byl v roce 2013 tvořen workshopy zaměřenými na tanec a dalšími formy street artu – především graffiti tvorby. V roce 2013 byl doprovodnou akcí také dětský den za účasti dalších plzeňských neziskových organizací. V roce 2014 se Street Battle Jam konal v kulturním domě Peklo v rámci festivalu Khamoro ve spolupráci s organizací Slovo 21. V roce 2015 se Street Battle Jam uskutečnil v prostorách DEPO2015, stejně tak v roce 2016. V roce 2016 byla soutěž také přehlídkou tanečních škol a kroužků,. Děti i rodiče se tak mohli podívat na to, co by je mohlo bavit a čemu se mohou věnovat.

O organizaci celého festivalu se staral činorodý tým kolem ředitele Pontonu z.s. Bc. Jakuba Václavů, jmenovat nutno Mgr. Petru Káčerkovou, Pavlu Pohlreichovou, Michala Beneše či Denisu Krausovou z Příbrami. O zvuk se staral Petr Hirschl a neobyčejně emotivním moderátorem byl Peter Oláh.

Soutěžící posuzovala i letos porota z řad již velmi zkušených tanečníků, a to Jan Féňa (Pitkin), Jana Kohoutová (SVČ Radovánek Plzeň a Spider Dance Company) a jedním z porotců byl také vítěz minulého ročníku David Havelka z Příbrami.

Vítězové v mladší kategorii:
1. Gabriela Žigová
2. Samuel Otta
3. Antoni Kotlár

Vítězové v kategorii starších:
1. Ondřej Břechličák
2. Matuš Lacko
3. Jessica Nováčková

Všichni, kteří se dostali na stupně vítězů, získali šeky v hodnotě od 500 do 3 000 Kč.

Více fotografií si prohlédněte zde.