V Chodově mají první zvířecí krematorium

Smutek a slzy doprovází odchod blízkého člena rodiny a to i toho chlupatého. Důstojně se s ním rozloučit můžete v Karlovarském kraji. Mají tady první zvířecí krematorium. Základní zaopatření se pohybuje okolo 1 500 korun.

Mnozí z nás si nedokážou představit život bez zvířecího společníka. Dávno už je pryč doba, kdy lidé zakopali mrtvého pejska na zahradě. Dnes se s ním můžete rozloučit a to v krematoriu v Chodově. Využívá ho dokonce i odchytová služba. „Dříve jsme jezdili do Prahy, protože tady nic nebylo, ale v okamžiku kdy vzniklo toto krematorium, tak se navázala spolupráce, protože je to skutečně žádaná služba,“ prozradil ze záchranné a odchytové služby Petr Prokeš.

Krematorium je na první pohled malé. Tvoří ho dva lodní kontejnery a spalování řídí nejmodernější technologie. Vyznačuje se i velice lidským přístupem. „Když dojde k náhlému úmrtí zvířete, tak mi zazvoní telefon ve tři ráno a řeknou mi, máme tady mrtvého kocourka a nevíme, co máme dělat. Od toho jsme tady my,“ zdůraznila autorka projektu Zdeňka Šlárová.

Na zvířecího kamaráda si můžete nechat vyrobit i upomínkový předmět. Krematorium nabízí 3d otisky tlapek nebo šperky s popelem. Vybrat si můžete dokonce i urnu. Zájem je i o ty ekologické.Urnu můžete zakopat. Na její vrch dáte semínko nebo sazeničku a díky popelu, který se speciální kapslí neutralizuje, vzejde nový život,“ dodala Zdeňka Šlárová.

Ve zvířecím krematoriu v Chodově se nejčastěji zpopelňují psi a kočky. Už tu ale také měli slepici nebo krajtu. Dokonce i v Plzni je zvířecí pohřební služba a to v Koterovské ulici. Jedná se o pobočku Krematoria zvířat Praha.