V březnu by volby vyhrálo hnutí ANO, ale voličská podpora mu začala klesat

ilustrační foto

Vítěz loňských sněmovních voleb hnutí ANO si sice nadále udržuje naprosto jednoznačnou vedoucí neohroženou pozici, nicméně ve srovnání s minulým měsícem je zjevný pokles voličské podpory. Hnutí ANO se aktuálně těší přízni 30,7 % voličů, což je však o 1,4 procentního bodu méně ve srovnání s minulým měsícem.

Druhá příčka náleží Pirátům, kteří nadále posilují a aktuálně se těší přízni 12,8 % voličů. Piráti tak na prvním hnutí ANO ztrácí 17,9 procentních bodů a rozhodně stranu Andreje Babiše neohrožují, nicméně Piráti získávají přízeň voličů ve všech krajích, a mohou tak zásadně zasáhnout do nadcházejících komunálních voleb.

Třetí nejsilnější stranou je v březnu ODS, která se těší přízni 12,3 % voličů. Podpora ODS tak v porovnání s únorem narostla o 1,5 procentního bodu. Nárůst voličské podpory zaznamenala i SDP s aktuální podporu 11,7 % voličů. Jak Piráti, tak i ODS a SPD aktuálně těží z rozpačité domácí politické situace, kterou se hnutí ANO nedaří stabilizovat. Zatímco Piráti nadále získávají na svoji stranu zejména dlouhodobě nespokojené voliče s tradičními politickými stranami, ODS na svoji stranu získává stále více svých dřívějších voličů a SPD posiluje svoji pozici u levicově orientovaného voličského spektra.

Pátá KSČM v březnu získala podporu 7,1 % voličů. Až na šestém místě by v březnu se ziskem 6,9 % voličských hlasů skončila ČSSD, jejíž voličská podpora se nadále propadá. Lidovci mají v březnu podporu 5,4 % voličů. Hnutí STAN by se ziskem 5,2 % hlasů bylo posledním politickým uskupením, které by v březnu získalo sněmovní křesla. Pod pětiprocentní hranicí zůstala v březnu se ziskem 4,2 % hlasů TOP 09.