Už v úterý Finále Plzeň rozdělí Zlaté ledňáčky

foto: Finále Plzeň

V úterý se v DEPO2015 koná slavnostní zakončení 31. ročníku filmového festivalu Finále Plzeň. Bude předáno pět statutárních cen – Zlatý ledňáček. Své poroty předá i studentská porota složená ze studentů Západočeské univerzity v Plzni.

V úterý můžete ještě stihnout zajímavé projekce, například snímej Bůh s námi – od defenestrace k Bílé hoře – jde o reprízu páteční premiéry snímku režiséra Zdeňka Jiráského (Malý sál, 13. 00 hod.) 23. května 1618 došlo na Pražském hradě ke krvavé události, která ukončila svobodu Českých zemí a vedla k rozpoutání třicetileté války, jež k nepoznání změnila tvář Evropy. Karel Dobrý a Eva Josefíková v hlavních rolích koprodukčního historického snímku, který vznikl k letošnímu 400. výročí tzv. druhé pražské defenestrace.

Špindl za přítomnosti Jakuba Koháka a Davida Gránského bude promítnut ve Velkém sále od 16. 30. V 17 hodin pak můžete na Malém sále vidět film Píseček ze sekce České stopy v mezinárodních koprodukcích Desetiletí kamarádi Fred a Jonas vyrůstají v 70. letech ve východním Německu. Společně plánují prokopat tunel do Austrálie a tam bezstarostně žít. Jednoho léta se ale Jonas s rodiči z NDR odstěhuje a Fred netuší, kam jeho nejlepší kamarád zmizel. Neobyčejný příběh přátelství obyčejných kluků na pozadí šedé socialistické reality.

V Kinosále je na programu od 16:30 animovaná Lajka. Fenka Lajka je odchycena na ruské periferii, aby se stala psí průkopnicí kosmonautiky a byla vyslána do vesmíru. Spolu se zvířecími kosmonauty z dalších zemí Lajka proletí černou dírou a ocitne se na idylické vzdálené planetě. Když se na ní ale objeví i člověk, zvířecí ráj se náhle ocitá v ohrožení. Animovaný film Aurela Klimta byl oceněn Českým lvem.