Uvnitř plzeňské ČSSD to vře, může za to trestní oznámení na lídra kandidátky a primátora

Aleš Hess a Martin Zrzavecký na jedné fotce / foto: FB A. Hesse

Pořádné obrátky začíná před komunálními volbami nabírat vnitrostranický spor uvnitř plzeňské ČSSD. Ten zažehla facebooková konverzace uvnitř uzavřené diskusní skupiny mezi plzeňským primátorem Martinem Zrzaveckým a zastupitelem z MO Plzeň 3 Alešem Hessem. Primátor v jednu chvíli při diskusi na téma předvolební kampaně neudržel nervy na uzdě a stranického kolegu nařkl z několika trestných činů. Zastupitel Hess v reakci na to podal trestní oznámení na primátora a požaduje, aby policie prošetřila, zda se nestal trestný čin. Na povrch tak vyplynuly třenice v řadách plzeňské městské organizaci ČSSD, o kterých se v kuloárech mluvilo už delší dobu. To doprovází i odchod některých členů, kteří nově kandidují za jiné subjekty. ČSSD jde v Plzni ve volbách doslova o krk a podobná kauza straně příliv voličů rozhodně nezajistí. O vážnosti situace svědčí i fakt, že na pátek bylo svoláno mimořádné předsednictvo strany, které mělo tuto záležitost řešit, nakonec bylo ale zrušeno a odloženo na neurčito. Přinášíme vám i ukázku z diskuse.

V diskusním fóru, do kterého bylo zapojeno asi 60 osob, vytočil primátora a lídra plzeňské kandidátky dotaz Aleše Hesse, který se ptal na to, proč členové okresního výkonného výboru neznají volební program a proč poměrně krátce před volbami nefunguje stranický web. Hess je sedmičkou na kandidátce na MO Plzeň 3. Primátor nejprve napsal, že volební kampaň dělá už osm let a pak se do zastupitele pustil podstatně razantněji.

„Ty a tvá banda na trojce nám také dělala kampaň. Bohužel negativní. Kritizuješ. OK. Odvoláváš se na interní komunikaci. Tak já ti na to odpovím. Ty a ty tvé průsery nás stály mnoho úsilí. Jak si můžeš dovolit nás kritizovat? Tvé machinace s pojištěním v Rokycanech, kšefty s byty a přetočené tachometry tebou prodaných autech. Ty máš odvahu nás kritizovat,“ stojí doslova v diskusi, která má ještě pokračování. „Věř, že to pro tebe nebude příjemné. Je to pár let, co jsem zabránil Pavlu Kotasovi, aby ti namlátil. Byla to chyba. Možná to mělo být výchovné,“ vzkázal navíc Zrzavecký Hessovi. Ten se tím cítil poškozen a ohrožen, formulaci prý chápe jako výzvu k násilí na jeho osobě a proto podal s odstupem několika dní uvedené trestní oznámení na Martina Zrzaveckého, nikoliv jako na primátora, ale jako na soukromou osobu.

Lídr ČSSD Zrzavecký označil celou mediálně propíranou věc za nešťastnou, zejména pak s ohledem na zahájení předvolební kampaně. „Do té diskuse jsem napsal to, co jsem tam napsal. Nemá smysl to teď nějak více komentovat,“ uvedl už dříve Zrzavecký pro TV ZAK. Na policii je samozřejmě připraven podat vysvětlení, pokud k tomu bude vyzván.

Podrobně se k celé kauze ve čtvrtek vyjádřil na svém FB profilu Aleš Hess. Na úvod konstatoval, že ČSSD má dlouhodobý problém v komunikaci jak navenek, k občanům tak i uvnitř strany a otevřeně přiznal, že je názorovým oponentem Martina Zrzaveckého. „Reakce Martina Zrzaveckého je pro mě naprosto nepochopitelná. Místo toho, aby se zapojil do standardní vnitrostranické diskuze, obvinil mě veřejně z několika trestných činů a návdavkem přihodil výhrůžku. Takovéto obvinění od primátora je velice závažná věc. Bohužel neexistuje jiný způsob, jak se bránit takovýmto hanebným pomluvám a praktikám. I když je to soukromý spor, přeci jen je to slovo primátora Plzně. Obvinil mne primátor a pro řadu lidí je to tedy hotová věc, protože člověk v takto vysoké veřejné funkci to prostě musí vědět,“ řekl Hess.

„V této mediální masáži bez rozsudku nezávislého soudu zatím nemám jinou šanci dokázat, že jsou to pomluvy a lži tak aspoň přikládám svůj čistý trestní rejstřík a výpis ze všech bankovních registrů, že nic nedlužím. Moc přeji všem slušným lidem, i slušným sociálním demokratům, v blízkých volbách úspěch,“ doplnil Aleš Hess.