Utajovanou akci „Kámen“ představuje výstava před krajským úřadem

Autorka výstavy i knih o akci Kámen Václava Jandečková společně s hejtmanem Josefem Bernardem. Foto: Richard Beneš

O pečlivě utajované akci StB z přelomu 40. a 50. let 20. století s krycím názvem „Kámen“ se začalo mluvit teprve nedávno. Jen pomalu a postupně se objevovaly případy jednotlivců i celých rodin, které doplatily na rafinovanou past státní bezpečnosti. Celou akci dokumentuje spisovatelka a badatelka Václava Jandečková ze Kdyně ve svých knihách Kámen a Falešné hranice. Teď na chodníku před budovou Krajského úřadu Plzeňského kraje zahájila svoji výstavu nazvanou „Falešné hranice – Akce „Kámen“.

Foto: Richard Beneš

Spisovatelka na mnoha osobitých příkladech popisuje příběhy účastníků i zákulisí zákeřných zločinů, které spočívaly v organizování pastí pro předem vytipované oběti vyprovokované k útěku z Československa. StB vymyslela akci „Kámen“, aby mohla vyslýchat vyhlédnuté osoby na falešných německých celnicích v domnělých úřadovnách americké vojenské kontrarozvědky.

Výstava je k vidění před budovou krajského úřadu. Foto: Richard Beneš

S usvědčujícími materiály pak byly osoby, které se domnívaly, že skutečně přešli státní hranici, zatčeny za nedovolený přechod. Nešlo o náhody, nýbrž o široce uplatňovaná opatření bezpečnostního aparátu, který skrytě porušoval vlastní zákony. Našim záměrem je přiblížit rafinovanost, která se v chápání státně bezpečnostní práce stávala samozřejmostí,“ uvedla autorka výstavy i knih Václava Jandečková.

V současné době zná badatelka 42 jmen obětí akce Kámen, ale podle jejích slov jich byly stovky. „Další stovky lidí se na tom podílely. Spousta obětí se nikdy ani nedozvěděla, že se nedostaly přes hranici do Německa. Ti lidé si mysleli, že byli v Německu, byli zrazeni a vráceni zpět. A s tím vědomím žili až do smrti. Navzdory faktu, že se jednalo o nejutajovanější represívní akce komunistického režimu, odhaluje teď stále nové oběti i pachatele,“ zdůraznila Jandečková. Na motivy jejích knih vznikne hraný film v zahraniční produkci.

Autorka výstavy podepisuje svoji knihu. Foto: Richard Beneš

Velmi si cením toho, že máme v kraji významnou badatelku, historičku a spisovatelku Václavu Jandečkou, která velmi dobře zmapovala akci StB s názvem Kámen. Výstava před krajským úřadem čítá devět oboustranných výstavních panelů, na kterých je rozkryta akce Kámen, osudy jejích obětí i aktérů. Potrvá do 31. května 2019,“ řekl hejtman Josef Bernard. Autorka vytvořila pět různých verzí putovní výstavy, které teď putují nejen po českých městech. Vznikla i zahraniční verze v německém jazyce.

Ke třicátému výročí pádu komunismu v Československu vydal kraj speciální brožurku s kalendářem akci, kde varujeme, že obušky vážně škodí zdraví a tohle je už druhá akce, které v rámci toho seriálu děláme. Lidé zapomínají a mají tendenci si tu minulost spíše vykládat v tom lepším světle. A právě takové akce by měly přispět k tomu, aby hlavně mladí lidé věděli, jak hanebné akce například oficiální státní bezpečnost na své vlastní občany chystala,“ doplnil hejtman Josef Bernard.