Úřad práce vyplatil dlužné mzdy zaměstnancům krachující Pilsen Steel

Úřad práce - Ilustrační foto

Téměř všem zaměstnancům krachující společnosti Pilsen Steel už vyplatil úřad práce dlužné mzdy za březen a duben. Firma je v insolvenci, od ledna nic nevyrábí a jejích asi 600 zaměstnanců je doma. Zbývající výplaty dostanou zaměstnanci od úřadu do konce tohoto týdne.

Pomoc úřadu práce označila za nadstandardní a vstřícnou předsedkyně odborů Ivana Smolková. Podle jejích slov pomáhali terénní pracovníci úřadu práce vyplnit lidem žádost o vyplacení mzdy. Zaměstnanci se také dozvěděli informace, kde mohou najít novou práci. O pracovníky v technických oborech, mezi které patří kováři i hutníci, mají mnohé firmy v regionu zájem.

V polovině června bude plzeňský krajský soud rozhodovat o tom, zda firma projde reorganizací, nebo spadne do konkurzu. Poté jmenuje insolvenčního či konkurzního správce a zvolí řádný věřitelský výbor. Ten pak bude rozhodovat o uspokojení pohledávek zaměstnanců, kteří by je museli uplatnit v insolvenčním nebo konkurzním řízení.

Stoprocentní obchodní podíl ve firmě Pilsen Steel vlastní ruský podnikatel Igor Šamis. V podniku funguje od března předběžný insolvenční správce. Soud stále přijímá přihlášky pohledávek věřitelů. Firma dluží více než 20 miliard korun.