Uprchlou pandu uspali záchranáři na stromě a zachytili do záchranné sítě

Uprchlá panda červená je už zpět v zoo. Foto: ZOO Plzeň

O šťastném návratu samce pandy červené, který utekl při noční bouřce 9. srpna z plzeňské zoo jsme informovali už v pondělí večer. Krátce předtím se vzácné zvíře podařilo odchytit a ve zdraví dopravit zpět do zoo. Do pátrání po zvířeti se zapojila na základě výzvy ze zoo i široká veřejnost. Pandu jménem Nepál objevil náhodný chodec při venčení svého psa v lokalitě mezi Sylvánem a Radčicemi. Okamžitě o tom informoval zoo. Na místo okamžitě přijeli pracovníci zoo, veterinář i experti z plzeňské záchranné stanice živočichů. Společnými silami nakonec dostali pandu zpátky na bezpečnou zem z vysokého stromu, kde si lebedila.

„Naše panda utekla zrovna v době, kdy byla ta největší bouřka. Nevíme, jestli to vzala přes strom nebo zdolala ohradním. Obojí je možné. Nicméně zdolala asi pravděpodobně i další ploty, protože se ocitla až úplně ve volné přírodě mimo areál zahrady, takže je poměrně šikovná,“ řekla ošetřovatelka Lenka Václavová. Pracovníci zoo neměli obavy o to, zda bude mít panda na útěku co žrát. „Byli jsme si jistí, že se uživí tím, co najde. Spíše jsme se báli, jestli se jí při té bouřce něco nestalo. Potom jsme se báli, aby jí nesrazilo auto, nebo aby se nedostala do kontaktu s velkým psem puštěným na volno,“ uvedla Václavová.

Po uprchlíkovi se pátralo pomocí termovize, velkých dalekohledů i za pomoci loveckých psů. Nakonec byl úspěšný pejskař, který si tak vysloužil od zoo roční volnou vstupenku. Pandu sedící na stromě musel veterinář uspat prostřednictvím narkotizační střely. Záchranáři doufali, že pak spadne do připravené sítě, což se ovšem nestalo. Zůstala spát ve větvích vysoko nad zemí. Do akce se proto pustili experti ze záchranné stanice živočichů.

„Usnula čtyři metry od kmene stromu na dubu v asi pětimetrové výšce. Přistavili jsme žebřík, který drželi čtyři lidé. Kolega po něm vylezl nahoru, pandu přistrčil a my ji dole chytili do nárazové sítě. S takových odchytem zvířat máme bohaté zkušenosti. Za daleko větší frajeřinu považuji nedávný odchyt pelikána z hladiny Borské přehrady. Ten uletěl ze zoo,“ řekl šéf zvířecích záchranářů Karel Makoň.

Po návratu do zoo veterinář pandu prohlédl a zjistil, že se nachází ve velmi dobré kondici. Vůbec nezhubla, váží 5,5 kilogramu. Kromě jednoho přisátého klíštěte neutrpěla vůbec žádné další komplikace. „Pandy nyní potřebují klid, zejména samice. V nejbližší době proto bude expozice pro návštěvníky uzavřena. Zároveň proběhnou nezbytné technické úpravy ve výběhu,“ doplnil mluvčí zoo Martin Vobruba.

A jaké další slavní útěky už v minulosti zažila plzeňská zoo? Letos v létě uletěl ze zoo pelikán, kterému se podařilo uprchnout při zastřihávání křídel. Po náročné akci se ho podařilo odchytit záchranářům s vydatnou pomocí hasičů na Borské přehradě. V roce 2015 zase uprchla mangusta liščí, která se podhrabala z výběhu. Velmi rychle ji ale na sídlišti Vinice odchytili přivolaní strážníci městské policie. Asi úplně nejdéle byl na útěku štěkavý jelínek muntžak, který v roce 1999 strávil mimo bezpečí zoo 13 dní. Mnohem vážnější situace byl v zoo v červnu 2013, kdy ze svého výběhu dostali dva tygři ussurijští. V důsledku povodní se z podmáčené země vyvrátit vzrostlý strom, který spadl na plot, který zničil, stejně jako elektrický ohradník. Tygry se naštěstí podařilo velmi rychle uspat a transportovat do vnitřní ubikace.

Deset dní byl také na útěku v roce 2017 dikobraz srstnatonosý, kterému se podařilo překonat oplocení. Ten si na útěku vyhrabal noru za Plzní u výpadovky na Karlovy Vary. Na zvíře tehdy jako první upozornil řidič kamionu, který si ho nejprve spletl s divokým prasetem. Potom ho v lese objevili náhodní svědci. Samotný odchyt trval dvě hodiny, K velmi hbitému a chytrému zvířeti se museli experti z plzeňské záchranné stanice zvířat složitě prokopat do jeho nory. Další útěk zaznamenala plzeňská zoo v roce 2006 a v tomto případě se jednalo o mladou vlčici, která zpanikařila při odčervování a očkování vlčích mláďat, vytrhla několik drátů z výběhu a uprchla. Otvorem v pletivu jednou také uprchly naráz dvě kapybary a jelínek pudu. Zatímco první kapybaru zastavil při odchodu vrátný zoo, druhé se podařilo zoo opustit. Jelínka se podařilo odchytit poblíž Rondelu. A také druhá kapybara se později dostala v pořádku do zoo. Na útěku byl také hadilov a paovce.