Únorový slam nabídl v Plzni opět skvělou atmosféru

Anatol Svahilec

První letošní exhibice slam poetry proběhla v plzeňském klubu Anděl. O tradiční láhev šampaňského se tentokrát utkalo osm známých slamerů. Zazněly texty nové i ty povědomé a porota tvořená jako obvykle samotnými diváky, měla těžké rozhodování, protože laťka byla už v prvním kole hodně vysoko.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Dr.Filipitch

Po rozlosování pořadí se jako první ujal slova Kňour, známý komik plzeňské slamové scény. Divákům odvyprávěl o svých zatím dvou neúspěšných pokusech při získávání řidičského průkazu a vyšlo najevo, že řidič z něj jen tak asi nebude. Na což trefně navázala Ellen Makumbirofa otázkou svého textu „Co z tebe bude?“, nabádala tak všechny k tvorbě a svůj výstup zakončila bouřlivě a vtipně zároveň, čímž si vysloužila okamžitou přízeň publika. Jako třetí přišel k davu promluvit Lef L´Leviatan., který ve svém textu popisoval, jak těžké pro někoho může být vystoupit před dav, sám se s tím ale popral na jedničku. Dave Naslamkejv je pseudonym dalšího vypravěče, který veršoval o úsměvném zážitku na cestě z baru. O přirozených lidských potřebách byla tento večer řeč ještě mnohokrát. Když slovo přebral Pavel Oškrkaný, poskytl divákům historický exkurz v rámci básně pojednávající o lžích, kterých se na nás dopouštějí již ve škole. Následně se diváci přesunuli do svých vnitřních vesmírů, když je Rimmer, dvojnásobný vítěz slam poetry ČR, pobídl větou „Co vidíš, když zavřeš oči“. Společně je všichni zase otevřeli, když je ze zasnění probral Anatolův příběh o Mladé Boleslavi, jež je jeho rodným městem. První kolo završil Dr.Filipitch vtipným slamem o stalkingu, po pauze uvedl hned kolo druhé a to básní o svém oblíbeném růžovém šátku, který mu někdy způsobuje zajímavé postavení ve společnosti. Anatol se ve druhém kole rozvyprávěl o tetování, kterým začíná pomalu, ale jistě pokreslovat své tělo. Rimmer konstatoval, že české slamové publikum má rádo humor a Pavel Oškrkaný to potvrdil, když poupravil Deset božích přikázání.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA
Ellen Makumbirofa

Dave Naslamkejv se ve druhém kole rozpovídal o cibetkové kávě, která v něm, jako ve většině lidí, nebudí zrovna pozitivní konotace. Lef L´Leviatan ve svém dalším slamu mluvil o holocaustu a dalo by se říct, že nadhodil otázku „Co po tobě zbyde?“, kterou dále rozebrala Ellen ve svém slamu plném slovních hříček tematicky směřovaných k vysokému egu. A zdravé ego rozhodně nechybělo Kňourovi, když na závěr druhého kola prohlásil: „Já už si v tom slamu můžu trochu diktovat.“, což publikum ohodnotilo vřelým potleskem, stejně jako jeho slam o ponožkách, které, ač jsou různě barevné, stejně jsou ve stejném fochu.

Po sečtení bodů vyhlásil moderátor Martin Vasquez vítěze. Třetí místo obsadila Ellen Makumbirofa, druhé si vysloužil Dr.Filipitch a první patřilo Anatolu Svahilci, diváci mu tak nadělili dárek k narozeninám.

Příští slam se bude konat 22. března opět v Andělu a tentokrát se do Plzně přijedou podívat představitelé belgické slamové scény. Reportáž z exhibice najdete opět na našem portále plzen.cz.