Univerzitní kavárna promítne úspěšné snímky festivalu Jeden svět

Diváci shlédnou i dokument Sakawa.

Stejně jako v předchozích letech nabízí Člověk v tísni – pobočka v Plzeňském kraji podzimní projekce některých dokumentárních snímků, které měli diváci možnost zhlédnout v rámci uplynulých ročníků festivalu Jeden svět. Každý čtvrtek od 17. října do 14. listopadu se uskuteční v Univerzitní kavárně Družba v Sedláčkově ulici promítání jednoho z festivalových snímků v rámci programu Promítej i Ty! Dokumenty diváky tentokrát zavedou do řady míst od francouzských lesů, přes bruselskou čtvrť Molenbeek, Kubu, Ghanu až do české krajiny. Po každém filmu proběhne diskuse s hostem, který zodpoví otázky diváků k danému tématu. Vstupné je zdarma.

„Podzimní projekce tentokrát zahájíme Kubánským večerem, jehož součástí bude snímek Hlasy moře, který je v programu Promítej i Ty! novinkou a právě v Plzni se bude jednat o jeho premiéru,“ nastiňuje průběh prvního projekčního večera Andrea Vernerová, hlavní koordinátorka festivalu Jeden svět v Plzni. Dokument diváky zavede na Kubu. Na snímek naváže debata s Clarou Gonzales, projektovou koordinátorkou latinskoamerických projektů společnosti Člověk v tísni. „Diváci s námi mohou ale zůstat i po promítání a diskusi, kdy je čeká už jen to příjemné z Kuby. Budou moci ochutnat typické kubánské občerstvení, dát si speciálně umíchaný drink Bohemia Libre nebo se v rámci miniworkshopu s Tancem v Plzni naučit základy salsy,“ dodává Vernerová.

Následující čtvrtek nabídnou organizátoři divákům dokument Čas lesů. Třetí promítací večer diváky čeká zábavný i velmi osobitý dokument Sakawa, který je zavede do Ghany, kde žijí lidé snažící se vymanit z chudoby tím, že zprostředkovávají lidem z bohatých zemí jejich nenaplněné touhy. Odesílají e-maily s oznámením, že vyhráli v loterii nebo se skrývají za profily vnadných žen na internetových seznamkách. Předposlední snímek přenese diváky doprostřed bruselské čtvrti Molenbeek. Přiblíží jim přátelství nerozlučných kamarádů, kteří žijí v místě, jež má po útocích v Paříži a Bruselu v roce 2016 mediální reputaci jako domov islámských radikálů.

Podzimní projekce zakončí druhý listopadový čtvrtek dokumentární film z produkce společnosti Člověk v tísni. Poukáže na souvislosti mezi bleskovými záplavami a vysycháním krajiny, které jsou důsledkem proměn globálního klimatu, ale také našeho zacházení s přírodou. Snímek je určen primárně středoškolákům, ale měl by jej vidět každý, protože srozumitelnou formou předává velmi důležité informace.