Unikátní technické památky i provozy ukáže poprvé festival Industry Open

Po pěti letech se pro veřejnost opět otevře areál Škody Transportation

Ukázat návštěvníkům technické památky na Plzeňsku a zároveň jim umožnit nahlédnout za brány místních firem, výrobních závodů a výzkumných center si klade za cíl premiérový ročník festivalu Industry Open. Ten se uskuteční ve dnech od 14. do 16. června. Během tří dnů mohou lidé na více než dvaceti místech absolvovat desítky komentovaných prohlídek, projížděk historickými vozy a dalších akcí. V programu ovšem nechybí ani výstavy či koncerty. Festivalová místa nenajdete pouze v Plzni, ale také v Nevřeni, Plasích, Chlumčanech nebo Stříbře.

„Do programu se komentovanými prohlídkami zapojila celá řada míst a firem. O vstupenky je poměrně veliký zájem. Například na projížďky kolejovým depem Českých drah nebo na komentované prohlídky spalovny ZEVO Chotíkov, úpravny vody či výroby ve firmě Safran a keramických závodech v Chlumčanech je již letos vyprodáno. Na řadu dalších míst je ale během festivalového víkendu pořád možné se dostat,“ uvádí Zuzana Koubíková, ředitelka organizace Plzeň – TURISMUS, která akci připravuje.

Speciální festivalovou prohlídku si nachystal i plzeňský pivovar

Hned v pátek je možné se vydat na komentované prohlídky do výzkumných center Západočeské univerzity, které ve svých laboratořích zájemcům ukáží nejmodernější přístroje i vědecké postupy. V pátek a v sobotu mohou zájemci využít také jedinečné příležitosti prohlédnout si laboratoře Výzkumného a zkušebního ústavu Plzeň. Pár volných míst zbývá i na prohlídky čističky odpadních vod v Jateční ulici, dronového centra SITMP či DEPO2015.

Zatímco sobotní komentované vyjížďky historickým autobusem za historií těžby na severním Plzeňsku jsou již vyprodané, jízdenky na nedělní jízdy jsou pořád ještě v prodeji. V neděli dopoledne se mohou zájemci vydat na architektonickou procházku po historii průmyslových budov v Doudlevcích s Plzeňským architektonickým manuálem. V neposlední řadě pak organizátoři zvou na speciální festivalové prohlídky plzeňského pivovaru a na některou z řady prohlídek Loosovými interiéry, které se za zvýhodněnou cenu 50 korun konají po celý víkend. Veškeré informace k programu je možné najít na webu www.industryopen.cz.

Chybět nebudou ani jízdy historickými vozy.

Bez rezervace mohou návštěvníci přijít v sobotu 15. června do areálu Škody Transportation, který se otevře veřejnosti po pěti letech. K vidění tam budou nejmodernější tramvaje, vlaky a lokomotivy. Nebude chybět projížďka parním vlakem areálem Škodovky. Velkolepou narozeninovou oslavu 120 let veřejné dopravy v Plzni připravily také Plzeňské městské dopravní podniky. Pro návštěvníky 15. června otevřou depo na Karlově i vozovnu na Slovanech. Návštěvníci se mohou i zde těšit na moderní i historické vozy.

Obrovským lákadlem je potom hlubinný kaolinový důl v Nevřeni, necelých 15 km od Plzně.Během festivalového víkendu se vůbec poprvé otevře návštěvníkům. V sobotu i v neděli je možné se vydat na komentované prohlídky. Vstupenky budou k dostání na místě. Kdo se vypraví o víkendu do Stříbra, může navštívit hornický skanzen. Uvidí důlní vozy, vrtací kladiva, hydraulický a mechanický výklopník nebo důlní nakladač. V replice štoly se dozvíte, jak se tato technika používá při těžbě. Vrcholem návštěvy je pak prohlídka 700 metrů dlouhého úseku královské dědičné štoly Prokop, návštěva kamenné galerie a projížďka důlním vláčkem. Návštěvníkům bude také zpřístupněn kompletně vybavený bunkr válečného opevnění v těsné blízkosti areálu.