Unikátní mechanický sušický betlém

Mechanický sušický betlém v Muzeu Šumavy

Ode dneška až do 30. prosince 2016 od 10 do 12 a od 14 do 16:30 hodin  se otevřou pro návštěvníky dveře Muzea Šumavy v Sušici, které nabízí unikátní pohled na mechanický sušický betlém, který patří k nejvyhledávanějším nejenom v tomto regionu. Na Silvestra bude zavřeno a na Nový rok otevřeno pouze odpoledne  ve 14 až 16:30 hodin. V tento den se bude betlém pouštět ve 14, 15 a 16 hodin

Sušický betlém postavili za deset měsíců řezbáři Pavel Svoboda ze Sušice a Karel Tittl z Velhartic.  Legenda o ztracených sušických jesličkách se stala jedním z podnětů, které daly dohromady dva významné řezbáře na Sušicku, Karla Tittla a Pavla Svobodu. Výsledkem této spolupráce byly nové mechanické sušické jesličky, které byly slavnostně otevřeny pro veřejnost 27.11.2004 po pouhých deseti měsících práce. Při práci jim pomáhali i další řezbáři a všichni dohromady odpracovali 4 028 hodin.mechanický sušický betlém

Betlém je koncipovaný stupňovitě do šesti pater, jejich celková rozloha je 16 metrů čtverečných. V popředí je 30 velkých figur, betlém dále obsahuje na 150 pohyblivých a dalších 150 statických figur a kolem 40 objektů, z nichž se část také pohybuje. Betlém je celoročně vystaven v Muzeu Šumavy.

Konstrukce betlému je vytvořena z borovice, domy z lipového dřeva a krajina je dotvářena za pomoci polystyrenu a modelářských materiálů, vesměs jsou používány akrylátové barvy, na figury (postavy) barvy olejové. Použito bylo zhruba 30 m2 překližky, 1,5 m3 borového a více než 6,2 m3 lipového dřeva.

Sušický betlém odráží „kraj starých dob“ – od klasické dřevěné architektury, přes roubenky, šumavské statky, kamenné stavby, až po takové historické klenoty, které snad budou znát jen opravdoví pamětníci – židovskou synagogu v Sušici, nebo prášilskou papírnu. V krajině jsou zasazeny klasické dominanty a představeny jsou i významné památky města Sušice a jeho okolí.

Vedle Betlému si zde můžete prohlédnout celou expozici muzea. Seznámíte se například se sirkařstvím, sklářstvím nebo historií regionu.  Stálou expozici muzea představují starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka.