Unikátní kolibříky chová plzeňská zoo jako jediná v republice

Kolibřík v plzeňské zoo. Foto: Tereza Holá

Trojici kolibříků získala do svého chovu plzeňská zoo a stala se tak jedinou českou zoologickou zahradou, která tyto unikátní ptáčky chová. Jedná se o kolibříky Amaziliiny. Do Plzně se kolibříci dostali z odchovu Weltvogelparku Walsrode v Německu. Ptáčci dorůstají hmotnosti pěti gramů a velikosti 11 centimetrů. Chová je pouze šest evropských zoo.

„Zástupci této čeledi jsou chováni v plzeňské zahradě vůbec poprvé. V tuzemských zoo jde rovněž o ojedinělý počin. Chov kolibříků je velmi náročný. Kolibříci jsou známi tím, že jako jediní ptáci mohou létat pozadu a také velkou frekvencí mávání křídel, která dosahuje až 90x za vteřinu,“ informoval mluvčí zoo Martin Vobruba.

Trojici kolibříků spatří návštěvníci v pavilonu nosorožců ve voliérách v expozici proti vnitřní ubikaci nosorožce Baabua. Zatím si zvykají na místní prostředí, později budou vypuštěni do velké vnitřní expozice s rostlinami. Tento druh obývá i sušší otevřenou krajinu a také městské parky a zahrady. Expozice byla v loňském roce doplněna vhodnými rostlinami, vzhledem k tomu, že jde o nektarožravé ptáky.