Unikátní Klostermannova lavička nabídne odpočinek i úchvatný výhled na Šumavu

Foto: Martin Kalný - Fotíme Šumavu

Lavičku slavného šumavského spisovatele Karla Klostermanna, která se nachází nedaleko osady Zhůří u Rejštejna, pokřtili jeho příznivci pivem pojmenovaným rovněž po spisovateli. Lavička je vyrobena z jednoho kusu pětitunového kmene dubu a je z ní překrásný výhled na Malý a Velký Roklan, Poledník a údolí kolem Srní. Lavička vznikla u příležitosti uplynulého 170. výročí narození spisovatele bytostně spjatého se Šumavou.

„Jedná se o místo s překrásným výhledem, spojené s Klostermannem jeho románem V ráji šumavském a povídkou Kaplanův Štědrý večer, kde je zhůřská pláň popisována. Konktrétně se jedná o turistické rozcestí U Věže, kde kdysi lavička byla, ale prý ji kdosi přemístil na Horskou Kvildu,“ uvádí koordinátor projektu Petr Kuncl.

Autorem nápadu je designér Lukáš Procházka. Lavička je vyrobena z jednoho kusu masivního dubu o průměru asi jeden metr a je přibližně 2,5 metru dlouhá. V terénu by se postupně měly umístit další lavičky. Vše se bude řídit volnou kapacitou řezbáře a hlavně dostupností dřeva. „Protože nechceme zbytečně nic kácet, počkáme na to, až bude muset k zemi například nevyhovující strom, jako to bylo i v případě aktuální lavičky z Rejštejna,“ uvádí Kuncl.

Výběr dalších lokalit není podle Petra Kuncla velký problém. Objednávek a žádostí má dost. „Důležité je vidět zájem v daném místě, spojení s autorem a fotogenický výhled,“ uzavírá Kuncl.