Unikátní akce: Na náměstí Republiky se představí Prodaná nevěsta

náměstí Republiky v Plzni / foto: M. Osvaldová

Velkolepá scéna, živá zvířata, selský trh, tradiční kroje a tance polka či skočná, nejen to nabídne největší open air představení Prodané nevěsty pod širým nebem, jenž se uskuteční v pátek 7. září od 19:30 hodin na náměstí Republiky. Vstup je pro všechny zdarma.

Bedřich Smetana napsal operu Prodaná nevěsta jako zábavnou lidovou podívanou, která se odehrává na jedné z tehdejších plzeňských návsí. Režisér Tomáš Pilař se scénografem Lukášem Kuchinkou využili proto jako kulisy historické domy na náměstí Republiky, aby navodili atmosféru opery tak, jak si ji tehdy představoval pravděpodobně sám autor. Opera bude uvedena ve verzi z roku 1870, tedy v klasické podobě, ale za využití nejmodernějších technologií.

„Na velké panoramatické scéně bude dominovat katedrála sv. Bartoloměje, kdy opera skončí svatbou a rozezní se zdejší zvony. Do opery se zapojí i biskup Tomáš Holub. Před katedrálou vznikne náves klasického selského baroka, scéna bude rozdělena do několika úrovní. Mařenku ztvární Ivana Veberová, šéfdirigentem sboru, který bude mít na 60 členů, bude Norbert Baxa. Součástí scény bude dobová hospoda s historickou pípou z Plzeňského Prazdroje. A nebudou chybět ani zvířata – dvě kozy, selský kůň, možná husy, ale určitě nebude chybět vůl,“ prozradil režisér Tomáš Pilař.

Inscenace je určena pro všechny věkové skupiny a divákům nabídne spoustu tanečních scén, velké defilé komediantů či sborové výstupy folklorních souborů.

Živý přenos na našem webu

Diváci budou moci sledovat operu na LED obrazovkách umístěných na náměstí nebo si pustit přenos na našem webu www.plzen.cz. Organizátoři doporučují si s sebou vzít stoličky na sezení. Občerstvení zajistí staročeský trh.

Ústředním motivem plakátu na operu Prodaná nevěsta je typická součást dívčího a ženského kroje Plzeňského kraje – holubička.