Umí kouzla s hakisakem. Nejvíce si vážím setkání s Pavlem Nedvědem, říká Jan Weber

foto: archiv Jan Weber

Je několikanásobný mistr světa a Evropy ve freestyle footbagu. Jan Weber ukáže své umění také v Plzni. Vidět ho budete moc na Roadshow Sportmanie i vlastní Sportmanii, která se bude konat od 17. do 25 srpna za Plazou.

Nemohu začít jinak. Jak jste se vůbec k takové netradiční disciplíně dostal?

Začal jsem v roce 2001 s pár kamarády na střední škole, letos je tomu tedy již 19 let. Do té doby jsem hrál závodně fotbal, ale Footbag mě natolik pohltil, že jsem díky němu i s fotbalem přestal. Částečně jsem i musel, u Footbagu člověk hodně využívá kotníky a jelikož fotbal u nás je hodně kontaktním sportem, chtěl jsem předejít zraněním, která by mi právě trénink Footbagu znemožnily. Ještě bych možná sport i představil, pročtenáře, kterým název nic neříká. Footbag je oficiální název sportu, který je u nás veřejnosti známější právě pod názvem hakisak. Jedná se o předvádění nejrůznějších triků s malým koženým míčkem, který se obtáčí a zastavuje pomocí nohou, ale v pokročilejší hře například i pomocí hlavy a celého těla. Sport vzniknul v USA v sedmdesátých letech minulého století a v devadesátých letech začal pozvolna pronikat i do Evropy.

Zahrajete si občas fotbal?
Občas ano, ale spíše rekreačně, nebo během VIP zápasů, kde jsou na sebe hráči opatrní. Když už se dostanu na hřiště, většinou za účelem natáčení různých dovedností, střelby na přesnost a další ekvilibristiky, kde se nejedná o kontaktní sport. Dříve jsem býval brankář a stále mě to moc baví, když se naskytne příležitost.
Kolik hodin denně trénujete?
Jako začátečník jsem byl schopný trénovat klidně 4-6 hodin denně, triky nebyly tolik náročné. Když jsem se dostal už na slušnou úroveň a vyhrával soutěže, v průměru byl trénink zhruba 2-3 hodiny, nyní už jen tak ladím formu hodinu denně v průměru. Když je víc volna, zvládnu i 2 hodiny, ale spíš doplňuji tréninkem v posilovně, boxem, tenisem a dalšími sporty.
Jak moc se dají ve footbagu posouvat hranice?
V současné době je to hodně těžké, triků existuje  3000 – 3500 a pokud chce člověk zvládnout nějaký nový, který se ještě nikomu nepovedl, musí být na velmi vysoké hráčské úrovni. Posouvání sportovních hranic je také často spojeno se zraněním, a tak v sezóně závodů je to hodně rizikové. Mně se podařilo za moji kariéru zvládnout asi 50 nových triků jako úplně prvnímu, ale od toho posledního to už pár let bude.
Čeho byste chtěl dosáhnout?

Ve Footbagu se mi podařilo pětkrát vyhrát na mistrovství Evropy a sedmkrát zvítězit na mistrovství světa, z toho poslední tři tituly byly v řadě za sebou. Kromě toho jsem jedenáctkrát zvítězil na mistrovství České republiky. Ve Freestyle fotbalu je titulů pochopitelně o něco méně, ale také se mi také zvítězit na mistrovství České republiky v jedné z disciplín a stejně tak v Českém poháru a 2x byl pátý na mistrovství světa v trojkombinaci triků. Díky Freestylu jsem ale především procestoval téměř celý svět a setkal se s mnoha zajímavými lidmi z mnoha odvětví. Dá se tedy říct, že soutežní ambice a sny jsem si splnil, ale v současné době se nejvíce realizuji právě ve svých vystoupeních, kde bych chtěl všem sportovním fanoušků představit i své freestylové sporty s cílem, aby všichni znali právě footbag a freestyle fotbal a tyto sporty vnímali jako zcela běžné, které občas půjdou vyzkoušet, stejně jako chodí občas na bowling, nebo na squash.

Během své kariéry jste se setkal s mnoha osobnostmi velkého fotbalu. Dá se vypíchnout třeba jedna?
Těžko vybrat jen setkání jedno, ale moc rád vzpomínám, když mě Pavel Nedvěd provedl po stadionu Juventusu i jeho muzeu, když jsme s Petrem Čechem sestřelovali v rámci natáčení dron, na velmi bezprostřední rozhovor s Miralemem Pjanicem a mnoho dalšího. Footbag si asi nejvíce vyzkoušel Láďa Krejčí, kterému to hodně šlo, prakticky bez tréninku zvládnul přes 100 kopnutí a kdyby bylo více času, věřím, že by se mu povedli i zajímavé triky.
Vaše umění uvidí návštěvníci roadshow a Sportmanie. Na co se mohou těšit?

Troufnu si říct, že uvidí skvělou show, ukážu jim základy footbagu a freestyle fotbalu a stejně tak i profesionální vítězné sestavy. Triky si budou moci vyzkoušet i v rámci mini workshopu a uvidí i takové moje kuriozity jako triky s mincí, mobilním telefonem a dalšími předměty. Myslím, že pro mnohé to bude unikátní zážitek a podívaná, kterou ještě nikdy nespatřili.