Uměleckou cenu Plzně dostal sólista muzikálů, malířka či režisér divadla

Laureáti Umělecké ceny. Foto: město Plzeň

Sólista muzikálu Jozef Hruškoci, akademická malířka Renáta Fučíková, umělecký šéf a režisér Divadla Alfa v Plzni Tomáš Dvořák, manželé Touschkovi a výstava Vilém Heckel 100 let, na níž se podílela Markéta Formanová, obdrželi Uměleckou cenu města Plzně 2018.

foto: město Plzeň

Cena je udělována od roku 2013 za významnou uměleckou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj města Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Jednotlivce i instituce na ocenění v pěti kategoriích navrhuje odborná porota, jež vybírá z nominací zaslaných veřejností.

„Město Plzeň uděluje své umělecké ceny za rok 2018, který se nesl ve znamení důležitých historických milníků a výročí. Celoročním programem Kde domov můj jsme si v Plzni připomněli sté výročí od vzniku samostatného Československa 28. října 1918, zapomenout ale nemůžeme na významná výročí slavných plzeňských rodáků,“ uvedl primátor města Martin Baxa.

foto: město Plzeň

Město Plzeň cenu udělilo v následujících kategoriích:

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let získal Jozef Hruškoci za roli Jerry Lukowski v muzikálu Donaha! a za roli Sweeney Todda v muzikálu Sweeney Todd – Ďábelský lazebník z Fleet Street.

Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let obdržela Renáta Fučíková za projekt Dobrých 100. Ocenění za Renátu Fučíkovou převzal proděkan pro projekty a rozvoj Fakulty designu a umění Ladislava Sutnara Západočeského univerzity v Plzni Tomáš Chochole.

foto: město Plzeň

Cenu za celoživotní dílo (síň slávy), získal Tomáš Dvořák, jenž patří ke kmenovým tvůrcům Divadla Alfa a je jeho uměleckým šéfem a režisérem.

Cenu Společnost přátelská umění a kultuře/Mecenáš(ka) plzeňské kultury si odnesli manželé Touschkovi, kteří již v minulosti několikrát poskytli Divadlu Josefa Kajetána Tyla finanční dar.

Cenu za významnou kulturní událost obdržela Markéta Formanové za projekt Vilém Heckel 100 let. Pro rok 2018 připravila Markéta Formanová Plzeňanům dvě zcela výjimečné výstavy, které se vázaly k osobnosti tohoto významného fotografa a plzeňského rodáka.