Ukrajinská státní televize objevovala Plzeňský kraj

Plzeňský Prazdroj

Televizní štáb ukrajinské státní televize zavítal na Plzeňsko, aby divákům svého ranního pořadu „Dobro ranku, Kraino!“ přiblížil turistické atraktivity kraje.

V řadě deseti minireportáží se region představí nejen jako kolébka českého piva, ale také jako kraj bohatý na kulturní a církevní památky. Pořad připomíná i více než stopadesátiletou tradici zdejších světově známých průmyslových podniků. Program natáčení v Plzeňském kraji byl připraven ve spolupráci s agenturami PilsenJoy a PilsenTourism.

Velká synagoga

„Ukrajinskou státní televizi jsem k natáčení neoslovila náhodou,“ říká Alena Kudílková, ředitelka zahraničního zastoupení CzechTourism v Moskvě, a dodává: „Od zrušení vízové povinnosti v loňském roce se Česká republika stala pro ukrajinské turisty vyhledávanou destinací, což dokládají i statistické výsledky. V loňském roce nás navštívilo přes 148 tisíc turistů z Ukrajiny, což představuje nárůst o více než 23 %, za první čtvrtletí letošního roku je to již více než 39 tisíc turistů a návštěvnost vzrostla o 37 %.

„Ranní vysílání je jedním z nejsledovanějších pořadů naší televize, každý den k obrazovkám přiláká víc než dva miliony diváků. Týden natáčení v atraktivním regionu Plzeňska jsme beze zbytku využili. Mohli jsme představit velké množství památek, seznámit diváky s tradicí vaření piva a místní gastronomií a také natočit praktické rady a tipy na cestu do Česka,“ říká vedoucí projektu paní Nadiya Baziv a dodává: „Nasazení minisérie je naplánováno na říjen tohoto roku tak, abychom využili i výročí českého státu a seznámili diváky s množstvím kulturních akcí, které se zde připravují.“

Centrum stavitelského dědictví v Plasích – památková obnova hospodářského dvora

Filmaři zahájili svoje putování v multikulturním objektu DEPO2015 na výstavě 100PY. Poté pokračovali návštěvou synagogy, ateliérů Adolfa Loose a v Muzeu loutek navštívili i Spejbla s Hurvínkem. Ve městě právě probíhaly vyhlášené farmářské trhy, na kterých nechyběly speciality od místních farmářů. Členové štábu si nakoupili suroviny na pravou českou svíčkovou, kterou si pak pod vedením šéfkuchaře sami připravili k večeři. Z plzeňské kostelní věže se filmařům otevřel pohled na město s rozsáhlými areály Plzeňského pivovaru a Škodových závodů. Návštěva je přesvědčila, že region má skutečně bohatou průmyslovou tradici a nabízí návštěvníkům množství technických atraktivit, jako např. Techmanii nebo Centrum stavitelství v Plasech, které kromě unikátního areálu barokního kláštera nabízí i jedinečnou expozici o vývoji stavitelství.

Doslova na každém kroku provázela natáčení mistrovská architektura Jana Blažeje Santiniho, ať se jednalo o zdařile zrekonstruovaný objekt Jízdárny ve Světcích nebo zámeček v Mariánské Týnici.

Natáčení v Plzeňském kraji se nemohlo obejít bez piva. V rozsáhlém areálu Plzeňského pivovaru se filmaři seznámili s moderní technologií výroby českého tekutého zlata, v rodinném minipivovaru Chodovar poznali tradiční výrobu a pod pokličku vaření piva nakoukli s mistrem sládkem i v Knížecím minipivovaru v Plasech. Putování za pivem vyvrcholilo návštěvou pivních lázní v pivovaru Purkmistr. „Jsem moc ráda, že si ukrajinská televize vybrala náš region a my jsme mohli během natáčení představit i církevní a kulturní skvosty, připomenout možnosti aktivní rodinné dovolené a pochlubit se širokou nabídkou aktivit pro návštěvníky,“ shrnuje pobyt filmařů Martina Chomátová z agentury Visit Plzeň.