Úklid Klabavské nádrže se vydařil

Český svaz ochránců přírody v Rokycanech, Český rybářský svaz – místní organizace Rokycany, Povodí Vltavy, s. p. a řada dobrovolníků navzdory nepřízni počasí uklidila okolí Klabavské nádrže. Stalo se tak v rámci kampaně „Ukliďme svět, ukliďme Česko“, jejímž cílem není jen úklid přírody, ale i výchova veřejnosti k okolnímu prostředí. Obliba této kampaně rok od roku vzrůstá a podobných uklízecích akcí přibývá. Neorganizují je však jen ochránci přírody, ale i řada jiných subjektů. V současné době je již zaregistrováno přes 2000 akcí, do kterých se může zapojit každý.

Klabavská nádrž nedaleko Rokycan je známou zastávkou celé řady opeřenců při jarních a podzimních tazích. A právě tady  vypukla o víkendu uklízecí akce, na kterou  kromě rokycanských ochránců přírody   dorazilo i několik dobrovolníků. Tou dobou byli na cestě i rokycanští rybáři pod vedením Richarda Bastla. Dobře naladěni i přes nevlídné počasí se všichni účastníci   sešli před domkem hrázného Klabavské nádrže Jiřího Groskopfa.

„Byť nás i přes poměrně velkou reklamu ve sdělovacích prostředcích nepřišlo mnoho, byla práce za dopoledne hotová. Nasbíraných více než třicet pytlů nejrůznějšího odpadu hovořila za své. V pytlích tak skončilo vše, co v krásné přírodě Klabavské nádrže nemělo co dělat – plasty, sklo i nejrůznější kuriozity, např. část ledničky, kolo či nárazník od auta. Všechny tyto věci hyzdící přírodu následně  pracovníci Povodí Vltavy, s. p., kteří  odpad odvezli k dalšímu zpracování,“ řekl předseda ZO ČSOP Rokycany Pavel Moulis.

Odpoledne posléze pokračovalo společným opékáním špekáčků na uklizeném břehu Klabavské nádrže. Její okolí bývá totiž silně znečištěno nejen od samotných lidí, kteří se v její blízkosti pohybují, ale i díky četným naplaveninám, které sem přinese voda z Padrťského potoka.