Ubohosti, výlevy! Václav Votava se ve Sněmovně bránil nařčením šéfa klubu ANO

Václav Votava

Při úterním projednávání zákona o střetu zájmů, kterému se přezdívá lex Babiš, se ve Sněmovně pěkně rozčílil poslanec z Plzeňského kraje, šéf rozpočtového výboru Václav Votava (ČSSD). Reagoval na vystoupení předsedy poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka, který ho nazval „expertem na etiku a střet zájmů“. Vyplývá to ze stenozáznamů z Poslanecké sněmovny.

„Chtěl bych reagovat na ubohosti, výlevy, které tady přednášel pan kolega Faltýnek, předtím dlouholetý člen sociální demokracie. Víte, je docela pikantní, když tady moralizuje člověk, který je ve statutárním orgánu členem představenstva Agrofertu a zároveň je předsedou zemědělského výboru. Agrofert, pokud vím, tak má jednu z hlavních činností, zemědělství. Takže to je opravdu pikantní, když tady takto moralizuje,“ reagoval Votava na Faltýnkův projev.

Jaroslav Faltýnek / foto: Parlamentní listy
Jaroslav Faltýnek / foto: Parlamentní listy

Sněmovna začala o zákoně o střetu zájmů, který vetoval prezident Miloš Zeman, znovu jednat v úterý odpoledne. Už na začátku bylo zřejmé, že by „Antibabiš“ měl Sněmovnou projít. Jeho podporu deklarovala ČSSD, lidovci i opoziční TOP 09, ODS a KSČM. Zákon stanoví, že firmy, ve kterých má člen vlády 25 a více procent, nemají nárok na státní dotace, investiční pobídky a veřejné zakázky. Pokud by chtěl sedět Babiš i v příští vládě, bude se muset zbavit svých médií z vydavatelství Mafra. Pod holding ministra financí spadají například deník MF Dnes, Lidové noviny, Metro, časopis 5 plus 2, televize Óčko a rádio Impuls.

Šéf poslanců ANO kritizoval poslance, že chtějí prezidentovo veto přehlasovat. A pustil se do ODS, TOP 09 i do sociální demokracie, že by si samy měly „zamést před vlastním prahem“. Mluvil o střetu zájmů Zbyňka Stanjury, Karla Schwarzenberga a vyrazil i proti Václavu Votavovi: „Dalším expertem na etiku a střet zájmů je vážený kolega pan Václav Votava. Ten převedl stavební společnost, kterou vlastnil, na manželku a na syna. Tato společnost byla vítězem řady veřejných zakázek. Z výpisu z veřejného rejstříku vidíme, že celková hodnota těchto realizovaných zakázek byla zhruba 85 milionů korun. Není to moc, ale není i toto náhodou střet zájmů?“ – útočil Faltýnek.

„No, vzpomenul tady řadu lidí, včetně mě. Své kolegy nevzpomíná, kteří mají firmy,“ reagoval zlostně Votava. „To se samozřejmě nehodí. Já jsem v roce 2002 šel do Poslanecké sněmovny, tedy do politiky, jako třetinový vlastník firmy, kterou tady zmínil pan kolega Faltýnek. A novináři se mě ptali ještě předtím, než jsem byl zvolen, jak se zachovám, když budu zvolen. Řekl jsem, že nebudu ve firmě. Nebudu ani ve statutárním orgánu, a že svůj obchodní podíl, třetinový obchodní podíl převedu na svého syna. To jsem také učinil a patnáct let nejsem ve firmě. Jsem jejím zaměstnancem stále, samozřejmě. Jinak nejsem vlastníkem firmy. Nepobírám z toho žádný plat, nepobírám z toho žádné výhody. Nic takového,“ bránil se Votava.

„Myslím, že pan ministr Babiš mohl učinit to samé. Mohl, když šel do politiky říct, tak já to převedu na někoho… (Upozornění na čas.) On to teď chce převést do svěřeneckého fondu. V podstatě je to totéž, jako kdyby to převedl na manželku. (Upozornění na čas.) Takže děkuji. To jenom na vysvětlenou, protože pan kolega Faltýnek tady opravdu říká ubohosti, ubohosti,“ končil svou reakci Václav Votava.

Ve středu Sněmovna v projednávání zákona pokračuje.