U vlakového nádraží v Plzni vyrostl autobusový terminál. První cestující odbaví v neděli

Autobusový terminál v Plzni. foto: M. Osvaldová

Nový moderní autobusový terminál, který stojí hned vedle hlavního vlakového nádraží, se prvním cestujícím otevře v neděli 9. prosince.

Součástí terminálu za 150 milionů korun jsou stání pro autobusy, zastřešené nástupiště, provozní objekt, odstavná plocha i eskalátory propojující terminál s podchodem vedoucím z hlavního nádraží. „Plzeň byla jedním z mála velkých měst v České republice, v němž lidé museli při přestupech mezi autobusy a vlaky opravdu daleko. To jsme chtěli změnit, cílem bylo zvýšit komfort cestujících. Jsem přesvědčen, že se to skutečně podařilo, vzdálenost mezi oběma nádražími se zmenšila ze zhruba 3,5 kilometru na několik desítek metrů,“ řekl primátor města Plzně Martin Baxa.

foto: M. Osvaldová

Na autobusový terminál budou nově zajíždět spoje páteřní autobusové linky od Tachova, spoje autobusových linek, které do Plzně přijíždí od Losiné, Starého Plzence, Chrástu, Zruče-Sence a Rokycan. O víkendu také spoje linek obsluhující severní Plzeňsko od Třemošné až po Kralovice a Kožlany. „U všech těchto linek se od 9. prosince 2018 ruší zajíždění spojů na Centrální autobusové nádraží, respektive zajíždění do zastávek Habrová či Mikulášská na Slovanech,“ uvedl Petr Náhlík, zástupce ředitelky POVED – Plzeňského organizátora veřejné dopravy.

Autobusové nádraží bylo postaveno na městském pozemku mezi ulicí Šumavská a kolejištěm železniční stanice Plzeň Hlavní nádraží. „Vlastní terminál se nachází v západní části, ve východní je odstavná plocha, která slouží rovněž jako obratiště pro trolejbusy Plzeňských městských dopravních podniků. Kapacita odbavovací části terminálu je při volném řazení deset stání pro autobusy. Odstavných stání je celkem devět, z toho jedno pro trolejbusy,“ prohlásil technický náměstek primátora Pavel Šindelář. Z východní části terminálu je možné použít schodiště či výtah do podchodu vedoucímu na východní část nástupišť Českých drah stanice Hlavní nádraží. Součástí jsou i čtyři stání ke krátkodobému parkování a dvě parkovací místa pro invalidy.

Podle náměstka primátora pro oblast dopravy a životního prostředí Michala Vozobule nový terminál zefektivní organizaci veřejné dopravy v Plzni. „Hlavně se zlepší služby pro cestující, zkvalitní se a zrychlí přestupy mezi jednotlivými druhy veřejné dopravy, tedy rychlíky, osobními vlaky, autobusovou veřejnou linkovou dopravou a páteřními tramvajovými a trolejbusovými linkami městské hromadné dopravy,“ uvedl.