U Pramenů na Roudné vznikne vzpomínka na zaniklou osadu Amerika

Na tomto místě bude vzpomínka na zaniklou osadu Amerika

Osadu Amerika, která stávala v minulosti poblíž Pramenů na Roudné připomene spolek Pěstuj prostor společně se sochařem Kurtem Gebauerem. Spolek upravil koryta pramenů a umělec vytvořil dílo nazvané Amerika, jehož slavnostní odhalení se uskuteční 27. dubna od 16.00 hodin. Celá akce nese název Objevení (se) Ameriky.

Prameny na Roudné jsou vzdušnou čarou vzdálené od centra Plzně necelé dva kilometry. „Toto místo je v historii Plzně velmi významné. V minulosti prostřednictvím unikátního gravitačního vodovodu zásobovalo pitnou vodou centrum města. Na počátku 20. století tuto funkci ztratilo, vodu z Pramenů však i nadále využívali obyvatelé přilehlé osady Amerika. Ta byla postižena bombardováním za 2. světové války a zcela zanikla při stavbě fakultní nemocnice,“ říká Silvie Hašlová ze spolku Pěstuj prostor.

Členové spolku iniciovali setkání s aktivními občany Roudné, ze kterého vzešly podněty na to, co by mohlo u Pramenů vzniknout. Z řady zajímavých nápadů pak vybrali drobné úpravy koryta pramenů a vytvoření připomínky zaniklé osady Amerika. „Vedle toho také ve spolupráci se studenty Katedry výtvarné výchovy a kultury FPE ZČU vznikla minibrožura s ilustrovanými pověstmi od Pramenů,“ dodává Hašlová.