Týden na kole představí stezku Železné opony

Už příští týden bude slavnostně otevřena cyklotrasa EuroVelo 13 – Stezka železné opony, která změní  bývalou zónu smrti mění v jeden z nejzajímavějších cykloturistických produktů Evropy. Toto otevření mezinárodní Stezky železné opony / EuroVelo 13 je hlavním tématem letošní mezinárodní cyklojízdy s názvem Týden na kole, kterou ve spolupráci s Karlovarským, Plzeňským a Jihočeským krajem a starosty stejně jako s bavorskými, horno- a dolnorakouskými partnery organizuje tradičně Nadace Partnerství.   Od soboty 7.června se symbolicky 25 českých cykloturistů a 6 rakouských a bavorských kolegů vydá z Trojstátí Bavorsko, Sasko, Česko nedaleko Hranic u Aše do dolnorakouského Gmündu/jihočeských Českých Velenic.

Mezinárodní cyklojízda je především oficiálním otevřením dálkové trasy EuroVelo 13 v Česku a oslavou 25.výročí pádu Železné opony v Evropě. EuroVelo 13 je první ze čtyř těchto mezinárodních tras, která je kompletně proznačena a vybavena na celkem 866 km mezi jihomoravskou Břeclaví a Aší. Trasa je značena mezinárodním logem EuroVelo 13 s názvem stezka Železné opony jak na území všech čtyř našich krajů – Karlovarského, Plzeňského, Jihočeského a Jihomoravského, tak u sousedů v Bavorsku, Horním a Dolním Rakousku. Chtěl bych proto poděkovat všem zástupcům krajů i zahraničním  partnerům, že se podařilo právě tuto stezku dokončit,“ říká Daniel Mourek, koordinátor tras EuroVelo v ČR a člen evropské rady EuroVelo.

Během týdenní akce se účastníci setkají se zástupci krajských místních samospráv,i turistických organizací a národního parku Šumava/Bayerischer Wald. Na svém putování navštíví účastníci cyklojízdy turistické atrakce s tematikou Železné opony jako jsou památník obětem opony  Svatý Kříž na Chebsku či v bavorském Treppensteinu, bývalou rotu pohraniční stráže ve Slatině, muzeum ICT v Rozvadově, privátní zachovalý úsek drátů na Bučině, bývalé rozdělené nádraží Železná Ruda/Bayerisch Eisenstein nebo památník v rakouském Guglwald a muzeum s expozic ICT ve Weitře a v Nových Hradech na Českobudějovicku. Díky evropským přeshraničním projektům bylá celá trasa projektu nejen kompletně proznačena, ale byly instalovány info panely a odpočívky, v Plzeňském kraji připomínající protitankové zátarasy, ale i sada vícejazyčných info materiálů o této evropské trase.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here