Tuto sobotu se již otevírá několik hradů a zámků v Plzeňském kraji

Rabí

Část plzeňských hradů a zámků reaguje na přívětivé počasí a otevře své brány již v sobotu 29. března 2014. Zbylé památkové objekty na Plzeňsku ve správě Národního památkového ústavu zahájí návštěvnickou sezónu následující týden 5. dubna 2014. Návštěvníky čeká během celé sezóny nejen velká spousta kulturních akcí, ale též novinky v expozicích, pohádkové výstavy či projížďky na loďce kolem hradu či zámku.

O posledním březnovém víkendu 29. – 30. 3. 2014 – se otevřou tyto památky: hrad a zámek Horšovský Týn, zámky Manětín a Nebílovy, hrad Rabí a klášter Plasy. O následujícím víkendu 5. – 6. 4. 2014 budou moci návštěvníci letos poprvé zavítat do kláštera Kladruby, na zámek Kozel a hrady Švihov a Velhartice. Přimda se veřejnosti otvírá od května do září. „Otevírací doba na objektech se v letošním roce nemění. K plošnému zvýšení vstupného také nedochází, pouze u čtyř objektů (H. Týn, Kladruby, Plasy a Švihov) došlo k dorovnání výše vstupného se srovnatelnými objekty,“ podotýká Petr Pavelec, ředitel územní památkové správy Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích, pod níž od 1. 1. 2013 spadá správa památkových objektů na Plzeňsku.

V souboru památkových objektů na Plzeňsku jsou také dva, u nichž zatím nefunguje běžný návštěvnický provoz. Jedním z nich je zámek Červené Poříčí, který však během sezóny nabízí mimořádné prohlídky. „V letošním roce prodlužujeme oproti loňsku nabídku mimořádných prohlídek o dva měsíce. Návštěvníci tak mohou přicházet vždy od čtvrtka do neděle a ve svátky a to již od 1. 5. do 31. 8. 2014,“ upřesňuje kastelán Marcel Čermák. Také Selský dvůr U Matoušů v Plzni – Bolevci se veřejnosti otevírá při zvláštních příležitostech. Návštěvníci budou mít možnost nahlédnout do areálu této národní kulturní památky v rámci Velikonoc na statku (12. – 13. 4. 2014), během akcí Den dětí a divadel (17. 5. 2014) a Jízdy historických vozidel (25. 5. 2014) a samozřejmě též v souvislosti oslav Dnů evropského dědictví (6. – 14. 9. 2014).

Do letošní návštěvnické sezóny vstupuje několik památek s neopominutelnými novinkami v expozicích. Na zámku Manětín se v roce 2013 podařilo zrestaurovat figurální nástropní fresku nad vstupním schodištěm. Dalším neméně úspěšným restaurátorským počinem, který nemá svým rozsahem obdoby, bylo restaurování nástropních a nástěnných maleb od Antonína Tuvory v tanečním sále na zámku Nebílovy. Taneční sál se tak stane nejen plnohodnotnou součástí prohlídkové trasy, ale vrátí se do něj aktivity, k nimž byl původně určen. V rámci letošního celosezónního projektu zámku Otevírání barokního paláce se nejen v tanečním sále, ale v celém zámeckém areálu budou konat koncerty, divadelní a taneční vystoupení, gastronomické festivaly a další zajímavé aktivity.

Pro návštěvníky Rabí je připravena zcela nová vyhlídka z opravené hradní věže, tzv. donjonu. Z netradičního úhlu pohledu uvidí turisté vodní hrad Švihov – z hladiny vodního příkopu, kde se budou moci projet na lodičce. Svou zámeckou lodičku bude mít nově k dispozici i nedaleký zámek Červené Poříčí, který ji nabídne třeba svatebčanům pro ozvláštnění jejich fotografií, ale loďka poslouží i k běžné údržbě břehů. Kromě toho nově zpřístupní červenopoříčský zámek během mimořádných prohlídek zámeckou kapli s čerstvě restaurovaným oltářem a kazatelnou.

Kromě restaurátorských prací zajišťuje Národní památkový ústav na památkách pravidelnou údržbu. Opravou střešních plášťů prochází areál kláštera v Plasích a zámku Kozel, v klášteře Kladruby se začne s celkovou obnovou střech a krovů prelatury a kaple. Pokračovat bude celková revitalizace areálu Selského dvora U Matoušů v Plzni – Bolevci nebo obnova velké vstupní věže na Švihově.