Tříkrálová sbírka v Plzni byla zahájena. Koledníkům požehnal biskup Tomáš Holub

foto: V. Čermák

Od začátku adventu až do Nového roku žilo náměstí Republiky a celé historické centrum Plzně bohatým programem. Už ve středu 2. ledna náměstí osiřelo. Zmizely stánky, zastavil se kolotoč, i zvonice, ze které každý podvečer zněla hlášení vtipného ponocného, byla demontována. Prudký déšť, který panoval ještě při novoročním ohňostroji, byl ale vystřídán silnými sněhovými přeháňkami, a tak se ještě náměstí i vánoční strom ocitly v bílém hávu. Zahájené Tříkrálové sbírky tak mělo nádhernou atmosféru. Byla zahájena v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Františkánské ulici. Koledníkům požehnal biskup plzeňský Tomáš Holub.

Akci uspořádala již tradičně Městská charita Plzeň a divadelní soubor Staroplzenecký Živý Betlém, který předvedl v první části podvečera působivé vystoupení, jiné než předvádí na Štědrý den. I když se stále jednalo o onen velký biblický příběh narození Ježíška Marii a Josefovi v městě Betlémě, náboženské texty předčítal působivě bývalý člen Divadla J. K. Tyla František Dvořák, bylo toto představení zaměřeno především na právě aktuální Tříkrálovou sbírku.

Další fotografie najdete zde.

„Snažím se vždy dávat příležitost dalším hercům i celým rodinám. Zvláštní zmínku zaslouží velmi početná rodina Josefa Švédy, vedoucího hudební skupiny a duše souboru. Stejně tak zaslouží uznání pomoc maminek přibližně 25 dětí ze Starého Plzence a okolí, které v jednotlivých představeních vystupují,“ řekl scénárista, režisér, tvůrce scény a producent souboru Pavel Kilbergr. Tentokrát byli do hlavních rolí Marie a Josefa obsazeni Alexandr a Jiřina Strachovi s jejich tříměsíční Anežkou, v dalších rolích ještě účinkovaly třeba sestra Jiřiny Zdeňka nebo neteř Dominika. Soubor už sehrál za 26 let své existence na 100 představení. Z toho 26 ve Starém Plzenci, 10 na náměstí Republiky v Plzni a v dalších 40 jiných městech a obcích, včetně Prahy. Od pátého roku činnosti používají k obsazení Ježíška pravé batolátko.