Třetinu času tráví lidé v posteli. Vyberte si tu správnou, radí odborník

foto: Plzeň TV

Kvalitní spánek je záruka úspěšného dne. Každý z nás má sice jiné představy o vzhledu postele, ale zapomínat bychom neměli především na její funkčnost. Správná matrace je základ. Jaké jsou teď trendy? Na to odpoví Josef Chvál.

Podle čeho by si měli lidé vybrat postel?
Jednoznačně podle svých potřeb. Záleží na tělesné konstrukci a také na místě, kde bude stát. Dobré je vybrat postel, rošt i matraci najednou. Teď se hodně prodávají čtyř centimetrové masivy. To je mohutná postel.

V kurzu je takzvaná seniorská postel. Jaký to má důvod?
Je to praktická záležitost. Od lékařů je potvrzeno, že se lidem hůře vstává, když je postel níž než čtyřicet centimetrů. Páteř je totiž více namáhaná. Takových čtyřicet pět centimetrů, padesát centimetrů je daleko lepší i pohodlnější. Dnes už si lidé kupují vyšší postele. A to dokonce i mladší generace. Od dvaceti pěti let výše.

Je dnes široký sortiment postelí?
Ano, je. Čeští výrobci šli za posledních osm let velmi kvalitně nahoru. Můžete si vybrat přírodní provedení, mořené postele, průběžnou lamelu, jakoukoliv dřevinu, případně čalouněné postele.

Jaký rošt by si lidé měli koupit?
Nejlepší je kupovat matraci včetně roštu, protože každý rošt s matrací spolupracuje. Není to kvůli pružení, ale lamelový rošt je kvůli větrání. Lamela se neustále pohybuje, když spíme. Pomáhá zlepšit odvětrání vlhkosti. Pěnové matrace by měly přijít na lamelové rošty. Pružinové matrace, taštičkové, by měly přijít na prkenné rošty.

Jak dlouho vydrží matrace?
Lidé tráví třetinu dne v posteli. Dřevěná klasická postel vydrží až sto let. K tomu, když koupíte rošt, který nebude nejlevnější na trhu, tak také máte do konce života po starostech. Přání výrobců by bylo, aby lidé měnili matrace po třech až pěti letech. Já sám moc dobře vím, jak pět let rychle uteče. Doporučuji, aby se matrace vyměnila po deseti letech.