Třetina českých rodičů nepošle děti na tábor, je to pro ně drahé

ilustrační foto

Letní tábory, příměstské kempy nebo soustředění letos zajistí pro své děti dvě třetiny Čechů. 4 z 10 rodičů pak vyšlou svá dítka na tábor během prázdnin více než jednou. V průměru za tábor i s kapesným utratí 3000 korun. Celkové náklady na tábory pro rodinu s dvěma dětmi tak mohou vyjít až na 20 tisíc korun. Vyplynulo to z průzkumu Equa bank. 

„Tábory patří k české kultuře a aktuálně zažívají výrazný boom. Výraznou motivací rodičů je fakt, že nechtějí, aby dítě bylo doma samo bez dozoru a bez smysluplných aktivit. I proto je 40 % rodičů ochotno dítěti zaplatit více než jeden tábor, ať již pobytový nebo příměstský, přičemž cena za tuto volnočasovou aktivitu se pohybuje průměrně kolem 2 700 korun bez kapesného. Hrubým odhadem letos rodiny utratí za tábory okolo 3 miliard korun,“ uvádí Ondřej Hák z Equa bank.

Poslat své děti na tábor letos plánují dvě třetiny českých rodin. 4 z 10 dokonce vyšlou své děti na tábor vícekrát. Nejoblíbenější jsou přitom sportovní tábory, na druhém místě jsou to skautské tábory, následují vzdělávací tábory (jazykové, matematické apod.). Týdenní tábor stojí na jedno dítě v průměru téměř 2 700 Kč, s kapesným pak kolem 3 000 Kč. Třetina Čechů letos tábory pro své děti neplánuje. Nejčastěji z důvodu, že je to pro ně drahé. Raději pošlou dítě na prázdniny k příbuzným, nebo se o ně budou doma starat sami. Ti, kteří dítě na tábor pošlou, ho nejčastěji plánují financovat pouze z vlastních zdrojů (63 %), 17 % rodin využije příspěvek od zaměstnavatele a 8 % příspěvek od zdravotní pojišťovny.

Zájem o letní dětské tábory roste. Hlavním důvodem jsou silné ročníky narozené před 10 lety a velká nabídka příměstských táborů. Tři čtvrtiny oslovených rodin uvádí, že důvodem pro vyslání dítěte na tábor je skutečnost, že dítě si tábory oblíbilo. Nejpreferovanější formou táboru je přitom klasický pobytový tábor mimo město. Ten letos zvolí 61 % rodin. Rostoucí oblibě se ale těší také příměstské tábory, kde děti tráví celé dny, ale na spaní se vracejí domů. Tento typ letos využije více než polovina rodin. Na táboře děti stráví nejčastěji 7 až 10 dní. Uvedlo to  38 % dotázaných rodičů.