Tradiční pouť obsadí opět louku u sv. Jiří

foto: Plzeň.cz

Tak jako každý rok i letos se bude v Plzni na Doubravce konat největší pouť v západních Čechách. Louku u sv. Jiří obsadí atrakce ve dnech od 20 do 28. dubna.

foto: Vladimír Čermák

Návštěvníci pouti, která se každoročně koná v termínu kolem svátku Jiřího, se mohou těšit zhruba na 50 nejrůznějších atrakcí. Na své si přitom přijdou příznivci těch adrenalinových i poklidnějších a tradičních. Chybět nebudou ani stánky s nejrůznějším občerstvením a pouťovým zbožím.

Poslední den, v neděli 28. dubna, vyvrcholí pouť mší svatou, která začne v 8:45 v kostele u sv. Jiří. Kostel svatého Jiří v Plzni-Doubravce je patrně nejstarším dochovaným kostelem na území dnešní Plzně. Leží na břehu u soutoku řek Berounky a Úslavy nedaleko zaniklé středověké obce Týnec. Je chráněn jako kulturní památka České republiky. Kostel obklopuje hřbitov s několika cennými náhrobky a barokní kostnicí.

Okolnosti založení kostela jsou opředeny řadou nejasností a pochybností, neboť neexistují žádné písemné zprávy z té doby. Z tohoto důvodu existuje celá řada hypotéz vážící se k době vzniku kostela sv. Jiří. Nejčastěji je vznik kostela spojován s návratem pražského biskupa Vojtěcha z exilu v listopadu roku 992.