Tradice trvá: O víkendu se bude z Plzně vyhánět zima

foto: V. Čermák

Nastává nejvyšší čas vyhnat zimu z plzeňského dolíku. Všichni, kdo už se těší na jaro, jsou očekáváni v maskách i bez nich 24. února ve 14 hodin před 7. základní školou v sídlišti Vinice.

Odsud se maškarní průvod přesune na statek Lüftnerka. Účastníci akce mají vstup do Zoologické a botanické zahrady města Plzně zdarma. Budou zde připomenuty některé staré lidové zvyky spojené se zimou a předjařím. Především bude setnuta hlava línému kohoutovi. Také se tady mezi sebou nemilosrdně utkají Zimomilci s Jaromilci.

Další zastávka se uskuteční po 15. hodině u Kalikovského mlýna. Dětem cestu zpříjemní svezení na pivovarském voze taženém koňmi a vezoucím čaj pro zahřátí. Vůdčí postava průvodu Jaromil X., zde pronese svoji hlavní řeč a vyhlásí a odmění nejvtipnější masky. Ceny budou letos prémiové – jak se sluší na jubilejní desátý ročník! Zejména tu však vzplane a pro jistotu bude ještě utopen symbol zimy – Morana.

Velké veselí určitě vypukne kolem 16. hodiny před radnicí poté, co bude zima pro jistotu spoutána, uložena do rakve a odnesena do městské šatlavy. Jaromil X. tak bude moci s čistým svědomím oznámit primátorovi města Plzně Martinu Baxovi, že zima byla z plzeňské kotliny definitivně vyhnána. Odpolední program vyvrcholí soutěžním pojídáním masopustních koblih Plzeňský koblížek.