Totalitu si Plzeňský kraj připomene unikátním koncertem

Třicet let od pádu totalitního režimu v tehdejším Československu si Plzeňský kraj připomene hudebním happeningem nazvaným Kapely s příběhem. Příležitost připomenout si a zazpívat písně, které provázely český národ na cestě od totality k demokracii, budou mít všichni příznivci hudby 25. října na plzeňském náměstí.

Koncert Kapely s příběhem se uskuteční v Plzni na náměstí Republiky v pátek 25. října 2019 od 18 hodin. Na pódiu zahraje a zazpívá Míša Leicht a skupina COP, pozvání přijal i písničkář Jiří Dědeček a nejstarší československá folková skupina Spirituál Kvintet.

„Historie se musí připomínat a svoboda není samozřejmostí. Proto si připomeňme dobu, kdy to byla právě muzika, která  pro mnohé z nás byla jakýmsi vnitřním exilem tehdejší doby. Připomeňme a zazpívejme si ty písně, které náš národ provázely totalitou,“ říká hejtman Plzeňského kraje Josef Bernard.

Spirituál Kvintet oslaví příští rok 60 let od svého vzniku a rozloučí se se svými příznivci sérií vystoupení. Jen pro připomenutí, v listopadu roku 1989 zpíval Spirituál kvintet z balkonu pražského Melantrichu, o rok později si opět na Václavském náměstí mezi členy skupiny na pódiu zazpívali prezidenti Václav Havel a George Bush starší. Se Spirituál Kvintetem zazní na náměstí Republiky v Plzni jejich nejhranější písně, Až se k nám právo vrátí a Jednou budem dál.

Symbolické oslavy svobody se zúčastní také český písničkář, básník, textař a předseda Českého centra Mezinárodního PEN klubu Jiří Dědeček. PEN klub je nejstarší světová organizace na ochranu lidských práv a také nejstarší organizace, která propaguje přátelství a intelektuální spolupráci mezi všemi spisovateli. V rámci neziskové organizace Člověk v tísni se Jiří Dědeček podílí i na lidskoprávních aktivitách. Na koncertě tak mají návštěvníci jedinečnou příležitost si poslechnout například píseň – Vraťte mi nepřítele.

Vystoupí také Plzeňská skupina COP s Míšou Leichtem. Kapela v době totality hrála muziku inspirovanou americkou country pro nejrůznější ilegální uskupení lidí, kteří se snažili uchovat vzpomínky na to, že tuto část republiky osvobodili Američané. Copáci tak byli velmi často v hledáčku policie. Zakladatel kapely a její umělecký vedoucí Míša Leicht se také aktivně účastnil revolučních demonstrací v Plzni.