Medvědi v plzeňské zoo se probrali ze zimního spánku a skotačí ve výběhu

Po probuzení ze zimního spánku si už medvědi dopřávají procházky ve výběhu

Ze zimního spánku se v plzeňské zoo probudila čtveřice medvědů hnědých. Ke spánku se uložili 4. prosince. Na úplně první krátkou vycházku vyrazili chlupáči už 1. března. Ve čtvrtek ale absolvovali delší výlet po jejich venkovním výběhu. Čekala na ně menší dietní svačinka v podobě trávy, jehličí a větviček. A pro každého medvěda také sáček piškotů. Postupně se teď jejich jídelníček začne obohacovat i o mrkev, jablka, pečivo. Z masa mohou medvědi jen ryby, na nějakou menší sladkost si musí počkat 14 dní.

„Během zimního spánku zhubnou medvědi třetinu své tělesné hmotnosti. Pozná se to podle toho, jak plandá kůže na břiše,“ řekl ošetřovatel Tomáš Košatka. Příchod zimy medvědi poznají, když se v říjnu začne ochlazovat a krátí se dny. Od té doby za začínají více držet v doupěti a ze svého jídelníčku vynechávají oblíbené sladkosti. Tukové zásoby na zimu si začínají připravovat už koncem září, kdy přijímají nejvíce potravy.

Medvědi jsou po zimě pohublí

Délka zimního spánku pak záleží hlavně na počasí. Už na přelomu února a března se nejdříve probouzí nejmladší zvířata. Boucháním do stěn a kovových dveří ubikace se domáhají procházky. Tímto hlukem pak probudí i starší medvědy, což se stalo i letos. Medvědi mají k dispozici výběh o rozloze jednoho hektaru s osmi do země zahloubenými medvědími doupaty. Jde o jeden z nejlepších výběhů v ČR, jedná se o téměř o přirozený biotop se vzrostlými duby.

K dispozici mají medvědi výběh o rozloze jednoho hektaru

Nejstarším obyvatelem medvědího výběhu, který obývají tři samci a jedna samice je medvěd Pišta, kterému bylo už 38 let. Je tak nejstarším chovaným medvědem v ČR. „Pišta je největší zajímavostí. Když vyleze z doupěte, tak máme velkou radost, že zimu přečkal v pořádku. Je stále vitální, doleze si nahoru ve výběhu pro krmení,“ řekl Košatka. Medvědí senior je v posledních letech oddělený od ostatní tlupy do malého výběhu. Je totiž méně pohyblivý na zadní nohy a v konkurenci silnějších a mladších medvědů by už neobstál při krmení. Vedle Pišty žije v Plzni ještě jeho o 12 let mladší bratr Miky a také hvězdy televizních večerníčků Václava Chaloupka, šestnáctiletí sourozenci Honzík a Eliška.