Tituly z krosového mistrovství republiky brali Homoláč a Stewartová, slavil i plzeňský Jaša

Tomáš Jaša (vpravo) se dočkal velkého úspěchu. Foto: Aleš Graf

V Kostelci u Stříbra se po 60 letech uskutečnilo mistrovství republiky v krosu. Největší formou se prezentovali Jiří Homoláč a Moira Stewartová, kteří se při absenci obhájců prosadili k titulu. Juniorské závody ovládli Adéla Koláčková a René Sasyn, mezi muži-mílaři se radoval Jan Friš.

Místo, kde se v roce 1958 proháněl i legendární Emil Zátopek, přivítalo kompletní českou atletickou špičku. Nejdelší mistrovský závod dne na deset kilometrů čekal na muže-vytrvalce. Nevydali se na něj ani obhájce Zemaník, ani před rokem třetí Sádlo. Možná i proto je tak na oko snadno proměnil ve one-man show Jiří Homoláč. Druhé místo bral pardubický Jan Janů a třetí pak Vojtěch Král z Kroměříže.

Na ženy čekaly čtyři okruhy, tedy osm kilometrů. Na startu chyběly před rokem zlatá Vrzalová a bronzová Sekanová, i tak měl závod skvělý náboj. Postarala se o něj dvojice Moira Stewartová ze Spartaku Praha 4 a Kristýna Dvořáková z USK Praha. Úspěšnější byla nakonec prvně jmenovaná. Třetí místo obsadila Aneta Chlebiková z Třince.

Mílařská, 4 kilometry dlouhá trať, přinesla velkou radost plzeňským barvám. Za favorizovaným Janem Frišem z Dukly Prahy a Davidem Kučerou ze Slovanu Liberec se na bronzový stupínek postavil místní Tomáš Jaša, jenž aktuálně hájí barvy plzeňské Škodovky. Rodák z nedalekých Kladrub se celý rok upínal právě na tento závod. „Celý náš klub věděl dlouho dopředu, jak moc se k tomuto závodu Tomáš upíná a jak by rád na něm uspěl. Bylo nám ctí mu k tomuto úspěchu pomoci,“ prohlásil za AK Škoda Plzeň trenér Michal Černý.

Mezi juniory kraloval René Sasyn z Dukly Praha, ke stříbru se probil Matyáš Jánský ze Sokola České Budějovic a pro bronz si doběhl kolínský dorostenec Roman Pazdera.

Juniorkám na čtyřech kilometrech dominovala věkem teprve dorostenka Adéla Koláčková z Olympu Brno, stříbro brala Sylvie Štiglerová z Vítkovic a bronz Barbora Stýblová z Berouna.