TIPY NA VÍKEND: Slavnosti svobody, ale i Karel IV. na Kašperku

ilustrační foto / plzen.cz

Duben se přehoupl jako nic a je tu první květnový víkend. A protože se blíží státní svátek 8. května – Den vítězství, tento víkend se ponese především v duchu každoročních plzeňských Slavností svobody. Oslavovat se bude nejen v Plzni, ale i v kraji. Zavítat můžete také do Rokycan nebo na hrad Kašperk.

Čas, čas, čas … v umění 19. století(od 23.2.2018 do 6.5.2018, Západočeská galerie v Plzni)

Výstava vznikla v souvislosti s mezioborovým sympoziem konaným tradičně v Plzni. Název jeho 38. ročníku zní: „Pochopit vteřinu. Čas v kultuře 19. století“. Návštěvníci se setkají s díly českých uměleckých autorit, jako jsou Josef Mánes, Mikoláš Aleš, Jan Preisler, František Bílek a také s díly nečekanými, méně známými.

Slavnosti svobody v Plzni(od 3.5.2018 do 6.5.2018, Náměstí Republiky, Plzeň)

Plzeň se chystá na Slavnosti svobody, události ze začátku května roku 1945 si letos připomene od čtvrtka 3. do neděle 6. května. Oslavy osvobození nabídnou bohatý vojensko-historický a kulturní program. Všudypřítomné americké vlajky, dobové uniformy, historická vozidla a mnoho dalšího. Všechny důležité podrobnosti najdete tady.

Výstava – Prazdroj před 100 lety a dnes(4.5.2018 – 31.10.2018, Plzeňský Prazdroj a Pivovarské muzeum, Plzeň)

Výstava přibližuje dění v pivovaru v období první republiky, která letos slaví sté výročí. Věnuje se předně osobnostem a stavbám, které mu tehdy pomohly vtisknout jeho dnešní charakteristickou tvář.

Karel IV. na Kašperku

Historická slavnost na hradě Kašperk(od 5.5.2018 do 6.5.2018, Hrad Kašperk)

Nepropásněte také historickou slavnost na počest zakladatele hradu Kašperk. Víte, jak se ve středověku stavěl gotický hrad? Víte, co je scriptorium? Jak se razily mince? To vše a ještě něco navíc se dozvíte v tento víkend.

Štístko a Poupěnka v Klatovech(5.5.2018 v 10:00 hod., KD Klatovy)

Populární zpívající dvojice Štístko a Poupěnka přicházejí se svým divadelním představením! Zahrají a zazpívají své největší hity: Jojojo nenene, Vlk a kůzlátka, Stonožka Ponožka, Letí, letí, Umíme cokoli. Rodiče a děti určitě přijďte!

Oslavy osvobození v Rokycanech(5.5.2018 v 11:00 hod., Rokycany)

Nenechte si ujít ani Oslavy osvobození s bohatým programem pro děti v Rokycanech. I zde na vás čeká skvělá zábava, dobové kostýmy a děti zde určitě naleznou své vyžití. Více čtěte zde.

O Smolíčkovi(6.5.2018 v 14:30/16:00 hod., Měšťanská Beseda, Plzeň)

V neděli si můžete přijít vychutnat trochu té pohody a klidu do Měšťanské Besedy, kde se bude promítat veselá pohádka Vlastimila Pešky, na známé motivy, pro děti předškolního a mladšího školního věku. Takže vezměte ty nejmenší a vyrazte.