Tibetskou vlajku poprvé vyvěsí 10. března všechny velké plzeňské radnice

Takto vlála oficiálně tibetská vlajka na budově plzeňského magistrátu. Foto: Richard Beneš

Na průčelí budovy plzeňského magistrátu na náměstí Republiky zavlaje 10. března zcela oficiálně tibetská vlajka. Potvrdil to v pondělí na tiskové konferenci po jednání rady města primátor Martin Baxa (ODS). Naposledy vedení města vyvěsilo vlajku nad vchodem do radnice v roce 2014, za vlády ODS. V příštích letech, kdy ve vedení města hrála prim ČSSD, vyvěšoval vlajku alespoň improvizovaně z okna své kanceláře právě současný primátor Baxa. Ten byl v minulém volebním období náměstkem primátora. A o akt na podporu Tibetu se každý rok na radnici strhla bouřlivá diskuse.

„Mohu doplnit pana primátora, že tibetská vlajka bude vyvěšena poprvé také na budovách radnice městského obvodu Doubravka a Lochotín,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Michal Vozobule (TOP 09).

Tibetskou vlajku vyvěšoval z okna své kanceláře náměstek primátora Martin Baxa. Foto: Richard Beneš

Průkopníkem ve vyvěšování tibetské vlajky je dlouholetý starosta Slovan Lumír Aschenbrenner (ODS). Na budově slovanské radnice se vlajka začala pravidelně objevovat krátce po zavedení této tradice, která do Česka přišla v roce 1996. Vlajku vyvěšovala v minulých letech také radnice centrálního plzeňského obvodu MO Plzeň 3. Letos poprvé tedy bude tibetská vlajka na všech budovách velkých plzeňských radnic.

Naopak vedení Plzeňského kraje se k vyvěšování tibetské vlajky dlouhodobě nepřipojuje mimo jiné i vzhledem k tomu, že dlouhodobě buduje obchodní vztahy s Čínou.

Partyzánská akce zastupitelů TOP 09. Foto: Richard Beneš

Bouřlivá diskuse na téma vyvěšování tibetské vlajky na budově plzeňského magistrátu se obvykle rozhořela vždy na jednání zastupitelstva, které předcházelo termínu 10. března. Někteří zastupitelé vždy upozornili na to, že nevyvěšením tibetské vlajky se porušovalo usnesení rady města z roku 2005, kde se schvaluje každoroční vyvěšení tibetské vlajky. Například tehdy opoziční zastupitel Michal Vozobule se dotazoval, zda tibetská vlajka vystrčená z okna kanceláře náměstka Baxy splňuje dosud platné usnesení městské rady.

Partyzánskou akci předvedli 10. března 2016 u budovy magistrátu tehdy opoziční zastupitelé z TOP 09. Ti přijeli před radnici s vysokozdvižnou plošinou a tibetskou vlajku umístili do držáku hned vedle vlajky města. Zabránit jim v tom nedokázal ani strážník městské policie střežící vstup do radnice i radniční parkoviště. Během krátké doby se na místě shromáždilo asi sedm strážníků městské policie. Tibetskou vlajku pak po dvaceti minutách odstranil z držáku jeden z pracovníků magistrátu. Zastupitelé tehdy své jednání vysvětlili tím, že jen splnili platné usnesení rady.

Michal Vozobule byl jedním z aktérů neobvyklého vyvěšení tibetské vlajky. Foto: Richard Beneš

Vyvěšování tibetské vlajky 10. března je symbolická akce na podporu ochrany lidských práv a děje se tak v den výročí povstání Tibeťanů proti čínské okupaci. Obvykle ji vyvěšují úřady, instituce, školy, ale i jednotlivci. V Plzeňském kraji se loni k akci připojila asi padesátka radnic.

 

 

 

 

Loni se tibetská vlajka z iniciativy TOP 09 objevila i na radnici MO Plzeň 3. Foto: Richard Beneš