Teroristický útok ve Štrasburku! Bezpečnostní opatření se dotkla i českých europoslanců

Vánoční Štrasburk. Foto: Richard Beneš

Střelba v centru francouzského Štrasburku, druhého sídla Evropského parlamentu, si v úterý večer vyžádala dva lidské životy, dalších 14 lidí bylo zraněno. Počty obětí se neustále měnily, podle některých původních informací měli zahynout čtyři lidé. Podle aktuálních informací se jedná o teroristický útok a policistům se zatím nepodařilo dopadnout pachatele. Ve Štrasburku se v době útoku nacházeli europoslanci, včetně plzeňského Jiřího Pospíšila, kteří tam mají plenární zasedání EP. Všech se dotkla okamžitá bezpečnostní opatření, které na místě přijala policie i další bezpečnostní složky.

„Sedíme uvnitř budovy Evropského parlamentu, celý objekt je hermeticky uzavřen. Nikdo tu přesně neví, co se stalo. Sledujeme ale samozřejmě zpravodajství, zpráva o obětech je tragická. Vyjadřuji upřímnou soustrast pozůstalým. Pevně doufám, že se podaří pachatele brzy dopadnout,“ napsal na svém twitterovém účtu Jiří Pospíšil ještě předtím, než policie oznámila, že pátrá po devětadvacetiletém střelci.

Teroristický útok se stal v blízkosti vánočního stromu. Foto: Richard Beneš

Krvavý incident se stal v blízkosti vánočního trhu na jednom z největších náměstí ve městě. Jednou potvrzenou obětí byl turista z Thajska.

Místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička na Twitteru zase uvedl, že má informace od příslušného parlamentního útvaru, který je v permanentním kontaktu s policií. Podle těchto informací mohlo jít o sérii několika souběžných útoků. Vedle českých europoslanců nebo jejich asistentů a dalších spolupracovníků se v době útoku nacházela ve Štrasburku celá řada českých turistů, kteří tam jezdí na vyhlášené vánoční trhy.