Technaři našli na jižním Plzeňsku jiné pole, velká free party nakonec bude

Free techno party. Ilustrační foto: Richard Beneš

AKTUALIZOVÁNO: Po celý pátek vyčkávaly tisíce technařů z celé republiky i ze zahraničí na to, zda se podaří organizátorům velké free techno akce najít a pronajmout nové pole, kde by se mohl festival uskutečnit. Na původně pronajatém poli u Přešína nedaleko od Blovic se nakonec akce konat nemohla hledalo se nové místo. To se nakonec podařilo po složitých jednáních najít v podvečer u nedalekého Čížkova. Do pohybu se vzápětí daly desítky tuzemských i zahraničních dodávek s technikou, které zamířily na uvedené místo. Technaři tam okamžitě začali budovat jádro celého festivalu.

Velká free technoparty nazvaná Matchbox B – day party 2019 s účastní několika tisíc osob se měla uskutečnit tento víkend na pozemcích nedaleko od Přešína u Blovic na jižním Plzeňsku. Už ve čtvrtek v podvečer na místo začaly přijíždět ke zděšení místních obyvatel dodávky českých i zahraničních technařů, kteří okamžitě vybalovali hudební aparatury i další techniku, budovali sound systémy i zázemí pro celý festival. Ráno se ovšem situace radikálně změnila, technaři zabalili své věci a z místa postupně odjížděli.

Na pole k Přešínu dorazilo během noci na pátek kolem 50 dodávek a dva kamiony s technikou. Přijeli technaři z Německa, Francie, Švýcarska a samozřejmě i z České republiky. „Na místě je policie, která situaci od čtvrtka monitoruje. Jednáme s hlavním organizátorem akce, který měl mít souhlas pro konání festivalu na těchto pozemcích od jejich majitele. Vyšlo ale najevo, že tato osoba není skutečným majitelem pozemků a organizátoři nemají jejich pronájem právně ošetřený. Dohodli jsme se, že z místa odjedou,“ mluvčí policie Iveta Kořínková.

Podle informací policie technaři v klidu a bez jakýchkoliv konfliktů postupně opouštěli pozemky na jižním Plzeňsku a odjížděli i s technikou. Pořadatel při jednání s policií uvedl, že se budou snažit najít náhradní pozemky, kde by mohli akci uspořádat.  ale neoznámili na facebooku gps souřadnice nového místa konání akce, o kterou se aktuálně zajímalo přes 4300 osob.  Mezitím lidé ale čekali na facebooku na gps souřadnice nového místa konání akce, o kterou se aktuálně zajímalo přes 4300 osob. Technaři se nejprve jako první díky našemu serveru Plzen.cz dozvěděli pouze informaci o tom, kde akce nebude.

Ilustrační foto: Richard Beneš

Po celý den se snažili organizátoři technoparty najít na jižním Plzeňsku a pronajmout jiné pozemky, kde by se mohl festival uskutečnit. Naprázdno vyšla jednání s pěticí místních farmářů v okolí, kteří odmítli své pozemky propůjčit i za peníze. Původně se měla technoparty konat na pozemcích o rozloze šesti hektarů. Mluvilo se i o tom, že se celá akce přesune na letiště u Krásna na Sokolovsku.

Teprve v podvečer se organizátoři technoparty dohodli s jedním farmářem u Čížkova na jihu Plzeňska o pronájmu jeho pozemků. Na místo okamžitě začaly najíždět dodávky a kamiony s technikou, které na tento okamžik čekaly celý den v okolí. Na poli se začalo s budováním jednotlivých scén a soundsystémů. Očekává se, že řada účastníků dorazí na místo ještě v pátek večer a v noci. Na plno se ale akce rozběhne až od soboty, kdy přijedou lidé i ze vzdálenějších míst. Přípravy akce monitoruje na místě policie.

Na přelomu července a srpna se v minulých letech každoročně pořádal na různých místech v ČR legendární free festival Czechtek. Poprvé se se tato akce uskutečnila v roce 1994 v Hostomicích. Posledních ročníků, které se konaly pod přísným policejním dozorem se zúčastnily desítky tisíc technařů. Úplně poslední skutečný Czechtek rozehnali policejní těžkooděnci 29. července 2005 v Mlýnci na Tachovsku za pomoci vodních děl a slzného plynu. Technaři na zákrok reagovali házením kamenů a lahví. Desítky zraněných byly tehdy mezi technaři i na straně zasahujících policistů. Od té doby se začátkem srpna konají menší akce, kam obvykle dorazí kolem pěti tisíc osob.