Techmania spustila novou expozici Vodní svět

foto: Techmania

V plzeňském science centru Techmania je nová interaktivní expozice, která hravou formou seznámí své návštěvníky s přírodními zákony. Vodní svět, věnovaný síle a využívání vodního živlu, představí na ploše cca zhruba 300 m2 nejrůznější vodní mlýnky, zdymadla, trysky či průplavy a stane se permanentní nabídkou Techmanie.

„Expozice Vodní svět vybízí naše návštěvníky k tomu, aby se do objevování přírodních zákonů doslova namočili“, komentuje kurátorka expozice Anna Matoušková: „Jedná se o soustavu vodních kanálů, o model přírodního a umělého řečiště, na kterém si každý bude moci vyzkoušet např. vodní výtah, Archimédův šroub nebo princip zdymadel“, dodává Matoušková.

Mokrá expozice se rozkládá na ploše téměř 300 m2 a její doménou je propojenost všech částí a plynulý koloběh vody. Zatímco model přírodního řečiště demonstruje vznik podzemních vod a ukazuje cestu, již voda urazí od svého průniku na povrch před vyústěním do moře, model umělého řečiště demonstruje zejména možnosti regulace vodního toku a jeho využívání.

Ve Vodním světě se nachází spektrum jednotlivých exponátů, které mohou návštěvníci sami ovládat – ke hře s loďkami a k pochopení hlavních zákonů hydromechaniky je vyzývají, vodní mlýnky, zdymadla, i obří kohoutek beroucí vodu „odnikud.“

Expozice, vyráběná ve spolupráci německé a nizozemské firmy, byla speciálně pro Techmanii vytvořena podle návrhů zaměstnanců science centra a didaktiků Západočeské univerzity v Plzni: „Koncipovali jsme ji tak, aby byla atraktivní nejen pro rodiny s dětmi, ale aby také doplňovala to, co se děti naučí ve škole“, vysvětluje vedoucí vývojového oddělení Techmanie David Lobotka: „Věříme, že zejména žákům základních a středních škol pomůže expozice osvětlit konkrétní látku u předmětů, jako jsou fyzika nebo zeměpis“, dodává Lobotka.

Vodní svět je první expozicí, která rozšiřuje nabídku nově otevřeného science centra. To nyní na expoziční ploše 7 500 m2 nabízí také expozice věnované lidskému tělu, obnovitelným zdrojům energie či dějinám průmyslu. V letních měsících přibude ještě expozice věnovaná dětem nazvaná Malá věda, na podzim pak Techmania slibuje atraktivní Filmohraní, tedy interaktivní výstavu věnovanou filmové a televizní technice.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here