Pavel Koten: Blíží se okamžik, kdy budeme pozorovat planety, podobné Zemi

ilustrační foto

Zajímavá přednáška jednoho z českých popularizátorů astronomie a experta na mezihvězdnou hmotu z Astronomického ústavu Akademie věd Pavla Kotena proběhne dnes od 19 hodin na plzeňské radnici. Tématem večera bude hledání planet mimo naši Sluneční soustavu.

První planety obíhající jinou hvězdu než je naše Slunce – exoplanety – byly objeveny v roce 1995. Jejich počet od té doby velmi rychle roste a zanedlouho překročí číslo tisíc. Stále pokročilejší metody hledání exoplanet nás přibližují okamžiku, kdy budeme schopni pozorovat planety podobné naší Zemi.

Přednáška se pod názvem Hledání nové Země koná ve Velkém klubu v suterénu plzeňské radnice. Začátek je v 19 hodin. Vstupné pro dospělé 30 Kč, pro studující, mládež, důchodce a ZTP 20 Kč, členové Astronomického klubu a ČAS mají vstup zdarma.

RNDr. Pavel Koten, Ph.D., (*1972) vystudoval astronomii na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 1996 působí v Astronomickém ústavu AV ČR, kde se zabývá studiem meteorů. Mezi jeho zájmy patří popularizace astronomie.