Plzeňské divadlo uvádí další premiéru sezóny – vůbec první operu Bohuslava Martinů

Operu Voják a tanečnice Martinů zkomponoval ve svých 37 letech, kdy měl na svém skladatelském kontě již celou řadu významných děl. Začal na ní pracovat v létě 1926, kdy pobýval na prázdninách v Poličce. Operu dokončil v červnu 1927 v Paříži. Komická opera Voják a tanečnice má premiéru ve Velkém divadle v Plzni v sobotu 25. ledna od 19 hodin.

Libreto k opeře napsal J. L. Budín podle antické Plautovy komedie Lišák Pseudolus. Martinů v této opeře, která by se dala nazvat hudební komedií, hledá nové cesty pro moderní operu 20. století. Je to dílo inspirované operetou a revue. V hudbě, která je přístupná nejširšímu okruhu publika, je slyšet i černošský jazzband. Řada komických situací dokáže jistě pobavit i dnešní diváky.

Premiéru měla opera 5. května 1928 v Brně, operu nastudoval František Neumann v režii Oty Zítka, výtvarníkem scény byl architekt Bohumil Babánek. Dalšího nastudování se opera dočkala až v roce 1966 v Olomouci, po dalších 24 letech byla uvedena v Ostravě a v roce 2000 ji provedla také Státní opera Praha.

Opera byla v Plzni nastudována k Roku české hudby 2014 s podporou Nadace Bohuslava Martinů a Ministerstva kultury ČR. Hudebního nastudování opery se ujal šéf orchestru Petr Kofroň, režii svěřilo divadlo absolventovi brněnské JAMU Tomáši Pilařovi, jednomu z nejtalentovanějších režisérů mladé generace.